Nanofibrous nanocomposites via electrospinning
Elektroeğirme ile nanofibril yapılı nanokompozitler
  1. Tez No: 286327
  2. Yazar: ALİ EKREM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI, YRD. DOÇ. DR. TAMER UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda yapılan birçok çalışmada elektroeğirme tekniği kullanılarak polimerik ve anorganik malzemelerden kompozit nanofiberler üretildiği bildirilmektedir. Bu çalışmada, titanyum dioksit (TiO2) ve çinko oksit (ZnO) anorganik nanofiberler, kimyasal başlangıç maddelerinden polimerik taşıyıcı matriks kullanılarak üretilmiş ve fotokatalitik aktiviteleri çalışılmıştır. Bundan başka, TiO2 nanolifleri TiO2 kısa nanoliflerine (TiO2-SNF) parçalanarak poli(metil metakrilat) (PMMA), poliakrilonitril (PAN), poli(etilen teraftalat) (PET), polikaprolakton (PC) ve poli(viniliden florür) (PVDF) gibi elektroeğrilmiş polimerik nanolif matrikslerine yerleştirilmiştir. %2 den %8'e (ağırlıkça polimere oranla) değişen TiO2-SNF farklı ağırlıklarda PVDF nanolif matriksine eklenmiştir ve fotokatalitik aktivitelerinin yanında yapısal ve morfolojik değişiklikler de gözlemlenmiştir.İkinci kısımda ise lazer ablasyon metoduyla üretilen metal nano parçacıklar polimerik nanolif matrikslerine elektroeğirme tekniği ile yerleştirilmiştir. Buna örnek olarak, altın (Au) ve gümüş (Ag) nano parçacıklar (NPs) metal kaynaklarından direk polimer solüsyonlarında lazer ablasyon sayesinde üretilmiştir. Bu NPs/polimer karışımları elektroeğrilmiş, Au-NPs ve Ag-NPs'nin yüzey plazmon rezonanslarının, polimerlerin optik özelliklerine etkisi çalışılmıştır. Buna ek olarak, germanyum nano kristalleri lazer ablasyon sayesinde üretilmiş, PVDF polimer solüsyonuyla karıştırılmış ve sonuç olarak kompozit polimer nanolif matriksi elektroeğirme ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, numerous studies have been reported for fabrication of composite nanofibers from polymeric and inorganic materials by using electrospinning method. In the first part of this study, TiO2 and ZnO inorganic nanofibers were produced by electrospinning from their precursors by using polymeric carrier matrix and their photocatalytic activity of these metal oxide nanofibers were studied. Moreover, electrospun TiO2 nanofibers were crushed into short nanofibers (TiO2-SNF) and embedded in electrospun polymeric nanofiber matrixes such as poly(methyl methacrylate) (PMMA), polyacrylonitrile (PAN), polyethylene terephthalate (PET), polycarbonate (PC) and polyvinylidene fluoride (PVDF). Different weight loading of TiO2-SNF ranging from 2% to 8% (w/w, respect to polymer) incorporated into PVDF nanofibrous matrix was applied and the structural and morphological changes along with their photocatalytic activities were also examined.In the second part, metallic nanoparticles produced by laser ablation method were incorporated into nanofibrous polymeric matrix by using electrospinning technique. For example, gold (Au) and silver (Ag) nanoparticles (NPs) were produced from their metallic sources by laser ablation method directly in the polymer solutions. The NPs/polymer mixtures were electrospun and surface plasmon resonance effect of Au-NPs and Ag-NPs on optical properties of the nanofibers was studied. In addition, germanium nanocrystals produced by means of laser ablation were mixed with PVDF polymer solution and consequently electrospun into composite polymeric nanofiber matrix.