Tetrastyryl-bodipy dyes as potential photosensitizers for photodynamic therapy
Fotodinamik terapi için potansiyel foto duyarlaştırıcı olan tetrastiril-boradiazaindasen
- Tez No: 286326
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fotodinamik terapi bir çok kanser tipi ve kanser tipi olmayan hastalık tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tedavinin, dolayısıyla fotodinamik uygulamanın başarısı fotoduyarlaştırıcıya bağlıdır. Bu yüzden klinik uygulamalarda kullanılacak fotoduyarlaştırıcıların belirli özelliklerinin olması gereklidir. Çok sayıda yayınlanmış fotoduyarlaştırıcı çeşidi vardır. Fakat çoğu düşük molar absortivite ve foto-kararlılık nedeniyle yetersizdir.Bu çalışmada, yakın kızıl ötesi absorbansları olan yeni tetrastiril-Bodipy fotoduyarlaştırıcıları sentezlenmiştir. Bu duyarlaştırıcıların teröpatik aralıkta yüksek absorbansı vardır. Bu olumlu özellikleriyle, bunlar fotodinamik terapi için ümit vaadetmektedirler.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a novel methodology for a wide range of treatments of cancerous and noncancerous diseases. Success of treatment and photodynamic action is highly dependent the performance of PDT agents. Therefore, PDT agents with unique photophysical properties are required in clinical applications. There are several photosensitizers in literature and some are available. However, most of them less than ideal due to limitations such as low molar absorptivity and photo stabilities.In this study, we synthesized near-IR tetrastyryl-Bodipy derivatives as photosensitizers. These sensitizers have strong absorption in therapeutic region and are good photo-generator of singlet oxygen. They are promising for photodynamic therapy with their favorable properties.