Mathematical modeling and analysis of wireless mesh network scheduling
Kablosuz örgü ağlarda zamanlamanın matematiksel modellemesi ve analizi
  1. Tez No: 286365
  2. Yazar: GAYE GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüksek hızlı İnternet erişimine olan artan talepten dolayı, kablosuz örgü ağlar (KÖA) konuşlanma kolaylığı ve aynı anda çok yere hizmet verebilmeleri ile gözde bir seçim haline gelmiştir. KÖA konusunda yazında kapsamlı çalışmalar yapılmış olsa da, neredeyse tüm yaklaşımlar benzetimlere dayanmaktadır ve çözümlemeli yaklaşım ile matematiksel modelleme odaklı değildir. Bu tezde, altyapı tabanlı KÖA'larda zamanlamanın matematiksel modellemesi için“Boğaziçi Bot Modeli”(BoBo) adını verdiğimiz yeni bir matematiksel model önerilmektedir. Zamanda farklı noktalarda, kuyruk doluluğuna ilişkin olasılık dağılımları türetilmektedir. Bu dağılımlar değerlendirme ve gerçekleme için önemli ölçevlerin türetilmesinde kullanılmalarının yanı sıra, dağılımların davranışı da derin bir analiz için incelenmektedir. BoBo modelinin değerlendirmesi aynı zamanda benzetimlerle de gerçeklenmektedir. Sonuçlar, zamanda herhangi bir noktada kuyruk doluluğu olasılık dağılımının normal dağılıma benzediğini ve artan trafik yükünün değişintide artmaya sebep olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bir paketin kaçıncı çerçeveye zamanlanacağı düşük değişinti ve neredeyse rastgele olmayan bir dağılıma sahiptir. Bununla birlikte, ağ kapasitesine ulaşılması durumunda, dağılım iki hop uzaklıktaki düğümlerde neredeyse eşit olasılıklı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing demand for high-speed Internet access, wireless mesh networks (WMN) have become a popular choice for their ease of deployment and ubiquity. Although extensive research has been done in the literature regarding WMNs, almost all approaches rely on simulations and there is a lack of focus on analytical approach and mathematical modeling. In this thesis, a novel mathematical model called the“Bosphorus Boat Model”(BoBo) is proposed for the mathematical modeling of scheduling on infrastructure-based WMNs. Probability distributions regarding the queue occupancy at different points in time are derived. Not only are these distributions used for deriving important metrics for evaluation and verification, but also their behavior is investigated for a thorough analysis. The evaluation of the BoBo model is also verified with simulations. The results show that the probability distribution of queue occupancy at any given point in time resembles the normal distribution, and increasing traffic load induces an increase in variance. Also, the number of frame to which a packet is scheduled has an almost deterministic distribution with very low variance. However, under the condition of reaching network capacity, the distribution becomes almost equiprobable for the two-hop nodes.