Heuristic algorithms for scheduling in centralized cognitive radio networks
Merkezi bilişsel radyo ağlarında çizelgeleme için buluşsal algoritmalar
  1. Tez No: 286364
  2. Yazar: BAŞAK ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde bilişsel radyo ağı (BRA) modelinde çizelgelemeiçin buluşsal algoritmalar önerilmistir. Kullanılan BRA planında, merkezi bir baz istasyonufrekans zaman dilimi kaynak çiftlerini birden fazla anteni olabilecek ikincil kullanıcılara (İK) atamaktadır. Önerilen algoritmalar servis alanındaki birincil kullanıcılarınrahatsız olmamasını, İK' ler arasında çarpışma yaşanmamasını, her İK' nin her çizelgelemedöneminde en az bir zaman dilimi almasını ve İK' lerin baz istasyonuyla güvenilir birbiçimde iletişim kurmasını garanti etmektedir. İlk algoritmanın amacı ağ üretilen işiniarttırmaktır ve bunu yaparken probleme özgü geliştirilmiş açık arttırma yöntemleri kullanılmıştır. Diğer algoritmalarda ise istediği veri hızını elde etmiş memnun İK sayısınıarttırmak hedef alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we propose heuristic scheduling algorithms for the centralized, timeslotted cognitive radio network (CRN) model in [1]. In the considered CRN scheme, afrequency f and time slot t pair constitutes a resource r and a centralized cognitive basestation (CBS) coordinates the assignment of the resources to the secondary users (SUs)possibly with multiple antennas. The proposed algorithms dier in their problem objectives,but they all make sure that none of the primary users in the service area of theCBS is disturbed, no collisions occur among the SUs and each SU gets at least one timeslot per scheduling period. For the throughput maximizing scheduling (TMS) problem,an auction theory based algorithm is proposed whereas Best First Resource Assignment(BFRA) and Resource Assignment With Partial Backtracking (RAPB) algorithms areproposed for the maximizing the number of satised users (MNSU) problem whose objectiveis to increase the number of satised SUs where an SU is satised only if its minimumdata rate requirement is met.