Pseudo-anosov diffeomorphisms and the monodromy of an open book
Anosovumsu difeomorfizmler ve açık kitapların monodromileri
  1. Tez No: 286409
  2. Yazar: SİNAN EDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, bir tıkız yö?nlendirilebilir kenarlı yü?zeyin herhangi bir gö?nderim sınıfının, pozitif dengelemeler aracılığıyla Anosovumsu yapılabileceğinin ispatı incelenmiştir. Temas topolojisi dilinde bu, bir soyut aç?ık kitabın, monodromisi bir Anosovumsu homeomorfizme izotopik yapılacak ş?ekilde dengelenebileceği anlamına gelir. Bu amaca ulaş?mak iç?in, yü?zeylerin eğri kompleksi ve yü?zey difeomorfizmlerinin sınıflandırılması kullanılmıştır. Yüzey difeomorfizmlerinin sınıflandırılması, bu tezin ikincil amacını oluş?turmaktadır ve bunun iç?in, esas eğriler ve ölçülü? folyolama kullanılarak gerçekleş?tirilen, Teichmü?ller uzayının tıkızlaş?tırılması incelenmiş?tir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the proof of the fact that any mapping class on a compactoriented surface with non-empty boundary can be made pseudo-Anosov after a sequence of positive stabilizations. In the language of contact topology, it means that an abstract open book can be stabilized in order to make its monodromy isotopic to a pseudo-Anosov homeomorphism. To attain this goal we use the curve complex of the surface and the classification of surface diffeomorphisms, the latter of which is the secondary goal of this thesis. In order to classify surface diffeomorphisms, we study Thurston?s compactification of the Teichmüller space, which uses essential curves and measured foliations.