Prox kinetics over Pt-Sn/AC under fully realistic reaction conditions
Gerçek reaksiyon koşulları altında aktif karbon destekli Pt-Sn katalizörü üzerinde seçimsel karbonmonoksit oksidasyonu kinetiği
  1. Tez No: 286428
  2. Yazar: BELKIZ MERVE EROPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu deneysel araştırma, ardışık emdirilme yöntemiyle hazırlanmış ve nitrik asit ile yükseltgenmiş aktif karbon destekli ağırlıkça 1%Pt-0.25%Sn içeren katalizör üzerinde hidrojen, karbondioksit, su ve metan varlığında yapılan seçimsel karbonmonoksit oksidasyonu (PROX) kinetik çalışmasını içermektedir. Kinetik deneyler 383 K sıcaklıkta ve atmosferik basınç altında yapılmış, kinetik ölçümlerde farklı karbon monoksit ve oksijen yüzdeleri ile her bir konsantrasyon için farklı reaktörde kalma süreleri ve katalizör miktarları kullanılmıştır. Beslemedeki reaktant konsantrasyonları karbonmonoksit için yüzde 1 ile 2.5 arasında, oksijen için yüzde 1 ile 1.5 arasında değiştirilmiştir. Ayrıca karbonmonoksit akış hızının, oksijen akış hızının ve deneylerde 1 ve 3 arasında değişen oksijen karbonmonoksit oranının, karbonmonoksit dönüşümüne etkisi araştırılmıştır. Deneysel hız verileri kullanılarak üssel hız denkleminde yer alan kinetik parametreler başlangıç hızları yöntemi ile hesaplanmıştır. üssel hız denklemi araştırması, 383 K sıcaklığında karbonmonoksit ve oksijenin reaksiyon mertebelerini sırasıyla 0.29 ve 0.17 olarak belirlemiştir. Bu hız ifadesi için deneysel hata varyansı 0.1019 (?mol.mg-1.min-1)2 olarak bulunmuş olup büyük olasılıkla DRIFT çalışmalarıyla da onaylanan yüzey oksijen üretiminde, yüzey OH- grubu barındıran su aktivasyonundan dolayısıyla oluşan ikinci bir mekanizmanın varlığından dolayı, deneysel olarak ölçülen ve kinetik parametrelerle yeniden hesaplanan hızlar mükemmel bir uyum göstermedi, bu nedenle beslemedeki H2, CH4, CO2, and H2O miktarları sabit tutulmasına rağmen, özellikle CO/H2O ve O2/H2O oranlarından etkilenebilir. Aktivasyon enerjisi 42.3 kJ. mol-1 ve frekans faktörü olarak öngörülmüştür. Bu çalışmada elde edilen kinetik denklemdeki CO ve O2 üstellerinin daha önce sadece CO ve O2 içeren besleme koşulları altında elde edilen üstellerden, sırasıyla 0.96 ve (-0.31) oldukça farklı olması; PROX reaktörünün tasarımı için elde gerçek besleme koşulları için geçerli bir kinetik ifadenin bulunmasının hayati önemini teyid etmektedir.
Özet (Çeviri)
This experimental study comprises a kinetic study of preferential CO oxidation (PROX) in the presence of H2, CO2, H2O, and CH4 over HNO3-oxidized activated carbon supported 1wt.%Pt 0.25wt.%Sn/AC catalyst prepared by the sequential impregnation method. In this context, kinetic experiments were conducted at 383 K and atmospheric pressure, and different sets of CO and O2 concentrations, each at different space times and catalyst loadings, were used. Molar reactant concentrations in the feed were varied between 1-2.5 per cent CO and 1-1.5 per cent O2. The effects of CO flow rate, O2 flow rate, and ? (O:CO) on CO conversion were also investigated for various experiments ranging ? from 1 to 3. Experimental rate data were used to estimate kinetic parameters of the power-law kinetic model by using the method of initial rates. The investigation of power-law kinetics gave reaction orders of 0.29 and 0.17 with respect to carbon monoxide and oxygen, respectively, at 383 K. The variance of experimental error was found to be 0.1019 (?mol.mg-1.min-1)2 for this rate expression, which indicates that experimentally measured and model predicted rates was not perfectly fitted most probably due to the presence of a secondary mechanism through water activation involving surface OH- group, which has been confirmed by DRIFT studies in the production of surface oxygen; thus although H2, CH4, CO2, and H2O amounts in the feed is fixed, the surface mechanism may still be affected especially by CO/H2O and O2/H2O feed ratios. The activation energy was predicted as 42.3 kJ mol-1 and the frequency factor was calculated as . As the calculated orders with respect to CO and O2 in the current study are widely different from the previous one on the same catalyst with a feed having only CO and O2, which were 0.96 and (-0.31), respectively; the crucial importance of having a kinetic expression, which is valid for real feed, in the PROX reactor design has been confirmed.