Başlangıç seviyesinde 'Kanun' için etütler
Etudes of beginner level for 'Qanun? instrument
- Tez No: 286608
- Danışmanlar: PROF. ŞEHVAR BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk müziğini elimizde bulunan en eski kaynaklardan 20. yy' a kadar olan süreçte incelediğimiz zaman müziğimizin vokal ağırlıklı bir müzik olduğunu görüp, çalgılarımızın da en başta gelen işlevinin eşlik olduğunu görürüz. 20 yy. ` da gitgide önemi artan saz musikisi ile enstrumanlarımızın müzik içerisindeki fonksiyonları değişip solistik yönleri eskiye nazaran daha ön plana çıkmıştır.Bu değişen çalış tekniği ve uslup doğrultusun da icracıların teknik becerilerinin yüksek oluşu artık günümüzde aranan özelliklerin en başlarında gelmektedir.Bu sebep ile çalgı eğitimine başlayan kişiler için teknik becerileri geliştirici egzersiz ve etüt ihtiyacı doğmuştur. Bu ortaya çıkan eksikliğin giderilebilmesi amacıyla enstruman eğitimine başlayan öğrenciler için çalgının tarihi süreci ve gelişimi, yapısal özellikleri ve kanun çalgısı eğitimi başlangıç seviyesinde kullanılmak üzere etütlerin bulunduğu bu tez yazılmıştır
Özet (Çeviri)
As Turkish Music has been perused by using all the sources, which include both themost ancient sources and the current sources, it can be clearly seen that Turkishmusic is vocal-oriented andalso the foremost function of Turkish musical instrumentsis accompaniment. By the increasing importance of instrumental music during thetwentieth century, the functions of national instruments in music have changed andtheir solistic features have taken over when compared with the past. Because ofchanging style requirement, high tecnic capacity and abilities have became the mostimportant properties of players. This thesis was written to enlighten the students,who start their instrument education, by focusing on the qanun?s historical process,improvement, structural features, significant luthiers, and some exercises forbeginning level.