Çimlenme esnasındaki yüksek sıcaklık ve tuz (NaCI) streslerinin polifenoloksidaz aktivitesine etkisi
  1. Tez No: 28661
  2. Yazar: ÖKKEŞ ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET KABAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada, fasulye ve mısır tohumlarının çeşitli sıcaklıklarda ve tuz (NaCl) kon santrasyonlarında 5 gün boyunca çimlenmeleri esnasında, polifenoloksidaz (PPO) enziminin dopa ve katekol substratlarını okside etme yeteneğinin sıcaklık ve tuz faktörlerinden nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Saf sudaki dopa oksidasyonu, fasulye embriyosunda sıcaklıkla ters orantılı olarak düşerken kotiledonda 35° C dışında sıcaklıktan etkilenmemiştir. Mısırda ise bu oksi- dasyon embriyoda 20° ve 40° C dışında sıcaklıkla doğru orantılı artarken endospermde 40° C hariç aksine düşüş göstermiştir. Saf sudaki katekol oksidasyonu ise fasulye embriyosu ve kotiledonunda sıcaklık artışından etkilenmemiştir. Mısır embriyosunda da bu faktörden etkilenmezken en dospermde 20°C“de en yüksek düzeyde cereyan etmiş, diğer sıcaklıklarda ise genellikle önemli bir değişiklik olmamıştır. Her bir sıcaklıkta tuz konsantrasyonu arttıkça fasulye tohumlarının hem embriyosunda hem de kotiledonunda dopa oksidasyonu düşmüştür. Ayrıca sıcaklık ve tuzluluk fasulye embriyosundaki bu substrat oksidasyonu üzerinde sinergistik etki yapmışlardır. Fasulye embriyosundaki dopa oksidasyonu, her durumda kotiledondakinden çok daha yüksek bulunmuştur. Mısır embriyolarında ise her bir tuz seviyesindeki dopa oksidasyonu ile sıcaklık artışı arasında genellikle ters orantılı bir ilişki gözlenirken her bir sıcaklıktaki değişik tuz konsantrasyonları ile bu substrat oksidasyonu arasında genellikle anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Endospermde sıcaklığın sadece 20°C'den 25°C”ye çıkmasıyla her bir tuz seviyesindeki oksidasyonda düşme görülmüş diğer üç sıcaklıkta ise benzer bir durum gözlenmemiştir. Ayrıca, bu dokuda 20°, 25° ve 35°C“lerde oksidasyon derecesi tuz konsantrasyonundaki artışlarla yükselmiş diğer iki sıcaklıkta ise tuz seviyeleri ile oksidasyon arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Öte yandan fasulyede olduğu gibi, mısırda da dopa oksidasyonu embriyoda daha yüksek idi.PPO enziminin diğer substratı katekolün oksidasyonu ise fasulye embriyo ve kotile- donunda tuz ve sıcaklık faktörlerinden etkilenmemiş ve her iki tohum kısmında da hemen hemen aynı derecede cereyan etmiştir. Ayrıca dopa oksidasyonu embriyoda katekolünkinden çok daha yüksek iken kotiledonda daha az derecede yüksekti. Mısırdaki katekol oksidasyonuna gelince, her bir sıcaklıkta gerek embriyoda gerekse endospermde genellikle tuz seviyesindeki artışla arttı. Her bir tuz konsantrasyonunda ise sıcaklık artışına bağlı olarak embriyodaki substrat oksidasyonunda genellikle düşme görüldü. Oysa endospermdeki katekol oksidasyonu 20° ve 25°C”de embriyodakine benzer bir seyir gösterirken 30°C“den 40°C”ye kadar sıcaklıktaki artışla yükselmişti. Öte yandan endospermdeki katekol oksidasyonu, hem embriyodakinden hem de en¬ dospermdeki dopa oksidasyommdan daha yüksekti. Embriyoda ise dopa oksidasyonu katekolünkinden çok daha yüksekti. Elde edilen bulgular özellikle solunum açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this work, how the capability of polyphenoloxidase (PPO) enzyme to oxidize the substrates of dopa and catechol is affected of temperature and salt factors is studied during germinations of seeds of bean and corn along 5 days in different temperatures and salt (NaCl) concentrations. While oxidation of dopa, in distilled water, decreased inverse proportionally with tem perature in the embryo of bean, it is not affected of temperature, except 35° C, in the cotyledon. As for corn, although this oxidation increased direct proportionally with temperature except 20° C and 40° C, in the embryo, it showed a decrease in the endosperm, except 40° C, conversly. Catechol oxidation, in distilled water, is not affected of temperature increase in the embryo and cotyledon of bean. Although it is not affected of this factor in the embryo of corn as well, it took place at the highest level at 20° C in the endosperm, an important change is not generally in the other temperatures. At each temperature, the higher salt concentration, the lower oxidation of dopa in the both embryo and cotyledon of bean seeds. In addition, temperature and salinity had a synergistic effect on this substrate oxidation in the embryo of bean. Dopa oxidation in bean' embryo was much higher at all case than that in the cotyledon. In the embryos of com, while it is observed generally an inverse proportional relation between dopa oxidation at each level of salt and temperature increase, an expressive relation could not generally be found between the different concentrations of salt at each temperature and this substrate oxidation. In the endosperm, it was seen a decrease in the oxidation at each level of salt by an increase only from 20° C to 25° C, but a similar situation was not.observed at the other three temperature. In addition, degree of the oxidation in this tissue enhanced with increases in the salt concentration at 20°, 25° and 35° C, but an expressive relation was not observed between the oxidation and the salt levels at the other two temperatures.On the other hand, in corn, as in bean, dopa oxidation was higher in the embryo. Oxidation of catechol, another substrate of PPO, was not affected of salt and temper ature factors in the embryo and cotyledon of bean, and occured almost in the same degree in the both fractions of seed. Moreover, although the oxidation of dopa in the embryo was much higher than that of catechol, it was high to a lesser extent in the cotyledon.As for oxidation of catechol in corn, it enhanced generally with increases in the level of salt at each temperature, in the both embryo and endosperm. It was usually seen a decrease in oxidation of the substrate in the embryo at each concentration of salt by depending on temperature increase. But, although the oxidation of catechol in endosperm showed a similar course to that in embryo at 20°C and 25°C it enhanced with increase in temperature from 30°C to 40°C.On the other hand, the oxidation of catechol in endosperm was higher than both that in the embryo and the oxidation of dopa in endosperm. Also, in the embryo, the oxidation of dopa was much higher than that of catechol. The findings obtained is discussed particularly from point of respiration.