Trabzon limanı ve küçük limanda avlanan bazı kayabalığı türlerinde organ ve doku düzeyinde ağırmetal (Cu,Mu,Zu) birikimlerinin araştırılması
  1. Tez No: 28662
  2. Yazar: İ.UĞUR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİNER TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon Liman 'ı ve Küçük Liman 'dan avlanan Blennius sanguinolentus, Neogobius melanostomus ve Mesogobius batrachocephalus türlerinde doku ve organ düzeyinde ağır metal (Cu,Mn,Zn) birikimlerinin mevsimsel değişimleri araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ağır metal konsantrasyonlarının türlere, mevsimlere boy ve ağırlıklara göre değişim gösterdiği saptanmıştır. Araştırma bulgularımıza göre türler arasındaki metal birikim düzeyleri kas dokusunda; Zn > Mn > Cu sırasını takip etmektedir. Ayrıca yapılan istatistiki analizler sonunda da ağır metal düzeylerinin gerek kendi aralarında gerekse türlerle anlamlı korelasyonlar gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, the levels and seasonal changes of heavy metals (Cu,Mn,Zn) in organ and tissues of Blennius sanguinolentus,Neogobius melanostomus ve Mesogobius batrachocephalus caught from Trabzon Harbour and Small Harbour have been determined. According to the results, it has been abserved that the species and concentrations of heavy metal found in them have shown variation depending on the seasons, length and weight. Data have shown, the levels of heavy metals concentra tions are as follows; Zn > Mn > Cu Apart from this, statistical analysis, results have shown that heavy metal concentrations show meaningful correla tion both between themselves and species. Key Words ; Black Sea Heavy Metal Pollution Fish Tissue Liver - IV