Bazı biyolojik malzemede titreşimin etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 28668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
oz Doktora Tezi BAZI BİYOLOJİK MALZEMEDE TİTREŞİM ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Cevat AYDIN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalar Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Hüseyin Ö?ÜT 1993, Sayfa : Jüri : Doç. Dr. Hüseyin Ö?ÜT Farklı iki meyve taşıma kamyonunda farklı taşıma yollarında ürün taşıma sırasında oluşan titreşimlerin frekansı f = 7.5 Hz 11.5 Hz arasında, ivmesi a = 2 m/s2.... 13 m/s2 arasında değiştiği belirlendi. Bu değerler titreşim simülasyon ka sasında oluşturularak şeftali, kayısı ve domateste zedelenme dereceleri tespit edildi. Bu ) amaçla tarımsal ürünlerin elastisite modülleri şeftalide E = 20.673 x 1(P N/m-, kayısıda 19.144 x 10^ N/m2, domateste E = 15.648 x 105 N/m2 olarak saptandı. Tarımsal ürünlerin doğal frekansları, şeftali için fn§ = 14.6946 Ar*, kayısı için fn^ = 13.6753 Ar*, domates için fnD = 11.8909 k'*- olarak hesaplandı. Biyolojik materyallerin taşıyıcı kasalar ile taşınması sırasında kasa yüksekliğine göre kasalarda oluşan iv melerin 1.3'g, 2.6'g ve 5.4'g olarak arttığı, bu artışa bağlı olarakta ürünlerdeki zedelenmelerinde artışının söz konusu olduğu şeftalide % 47.83, % 16.61, % 89.24 şeklinde arttığı görüldü.Kasalarda oluşan ivmeler ile % zedelenmeler arasındaki ilişki denklemleri çıkartıldı. Simülasyon kasasının f = 1 1.5 Hz frekansında a = 1.3'g ivme sinde kayısı için geçerli olan denklem Y = 1.0144 + LnX logaritmik regresyon modeli olmaktadır. Araştırma sonucunda zedelenmenin, çeşide, frekansa ve ivmeye göre farklılık gösterdiği, ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Taşıma titreşimi, Doğal frekans, Rezonans frekansı, Elastisite modülü, Zedelenme, Biyolojik materyal, Süspansiyon sistemleri, Yol profilleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis DETERMINATION OF VIBRATION EFFECTS ON SOME BIOLOGICAL MATERIALS Cevat AYDIN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Ö?ÜT 1993, Page : Jury : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Ö?ÜT In this study, vibrations frequence were found between 7.5 Hz and 11.5 Hz and accelerations were determined between 2m/s^ and 13 m/s^ in two different fruit trucks on different road profiles. These values were formed on a vibrator so that deg rees of damages on peach, apricot and tomatoes were determined. Elasticity modules were found as E= 20.673 x 1(P N/m^ for peach, E= 19.144 x 10^ N/m^ for apricot and E= 15.648 x 10^ Nfm~ for tomatoes. Natural frequences of these materials were calculated as fnn = 14.6946 A.~l for peach, fna = 13.6753 X~^ for apricot and fnt= 27.4825 A."l for tomatoes. It was found that, acceleraitons occured during transporta tion of biological materials in transportation pins while increased as 1.3 g, 2.6 g and 5.4 g, degrees of damages for peach increased as % 47.83, % 76.67 and % 89.24. Re lationship equations between accelerations occured during transportation and percen tages of damages were calculated. For example, Y = 1.0144 +LnX logaritmic regres sion model was found suitable for apricot was exposed to f= 1 1.5 Hz frequency and a= 1.3 g acceleration. As a result it was found that damages show differences in res pect of specieses, frequences and accelerations. KEY WORDS : Transport vibration, Natural frequency, Resonance frequency, Elas ticity modules, Damages, Biological material, Suspansion Sys tems, Road profiles.