Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü sahası doğal florası içerisindeki bazı bitkilerin besin maddesi içerikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 28669
  2. Yazar: HAYDAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ALAEDDİN KEYKUBAT KAMPUSU SAHASI DO?AL FLORASI İÇERİSİNDEKİ BAZI BİTKİLERİN BESİN MADDESİ İÇERİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTntMA Haydar POLAT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI 1992, sayfa: 40 Jüri : Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampusu sahası içerisinde doğal olarak yetişen bitkiler içerisinde en çok bulunan on dört adet farklı bitki türünün makro ve mikrobesin maddesi içeriklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bitkilerin analizleri neticesinde elde edilen makro ve mikrobesin elementi kapsamları bitkilerin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Buna göre makrobesin elementlerinden azot, incelenen bitkiler içerisinde en yüksek (% 1.51 N) Euphorbia macroclada Boiss. bit kisinde bulunurken, fosfor Glaucium grandiflorum Boiss. et Huet in Boiss. var. torquatum Cullen. bitkisinde (% 0.18 P) ve potasyum iseSalvia sclarea L. bitkisinde (% 1.66 K) tespit edilmiştir. Kalsiyum, magnezyum ve kükürt elementleri yine en yüksek Glaucium gran- diflorum Boiss. et Huet in Boiss. var. torquatum Cullen. bitkisinde sı rasıyla % 2.95 Ca, % 0.69 Mg ve % 0.51 S elde edilmiştir. Achillea wil- helmsii C. Koch. bitkisinde ise diğerlerine göre sodyum daha fazla bulunmuştur (% 0.13 Na). İncelenen bitkilerin bor kapsamlarının yüksek oluşu dikkat çekmektedir. Bromus tectorum L. bitkisinde 290.39 ppm B tespit edilmiştir. Mikrobesin elementlerinden demir (556.07 ppm Fe), çinko (34.63 ppm Zn) ve Mangan (193.74 ppm Mn)'mn sırasıyla Thymus sipy- leus Boiss. subsp. rosulans (Borbas) Jalas., Eryngium campestre L. var. virens Link. ve Achillea wilhelmsii C. Koch, bitkilerinde diğerlerine oranla fazlaca bulunduğu görülmüştür. Araştırmada ele alman türlerde Cu elementine rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tür, N, P, K, Ca, Mg, Na, S, B, Fe, Cu, Zn, Mn, pH, EC, Organik Madde, CaCC-. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON THE CONCENTRATIONS of NUTRIENTS of SOME PLANT IN NATURAL FLORA of SELÇUK UNIVERSITY ALAEDDIN KEYKUBAT CAMPUS. Haydar POLAT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Supervisor: Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI 1992, Page :40 Jury : Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI This research was carried out to determine the macro and micro nutrient contents of fourteen naturally growing species in Alaeddin Keykubat Campus of Selçuk University. The results obtained showed that both macro and micro element contents of the examined plants were differed according to the plant varieties. The highest values of N, P and K were found in Euphorbia mac- roclada Boiss. (% 1,51 N), Glaucium grandiflorum Boiss. et Huet in Boiss. var. torquatum Cullen. (% 0,18 P) and Salvia sclarea L. (% 1,66 K), respectively. The highest values of Ca (% 2,95), Mg (% 0,69) and S (% 0,51) were found in Glaucium grandiflorum Boiss. et Huet in Boiss. var. torquatum Cullen. plant. The sodium content in the Achillea wil- helmsii C. Koch, was found to be higher than that of the others. iiiThe B contents of investigated plants were found relatively hig her than those given in the literature. The B content of Bromus tec- torum L. was determined as 290.39 ppm. Fe, Zn and Mn contents had been determined 556.07 ppm, 36.63 ppm and 193.74 ppm in Thymus sipyleus Boiss. subsp. rosulans (Bor- bas) Jalas., Eryngium campestre L. var. virens Link, and Achillea wil- helmsii C. Koch, respectively. These values are higher than those of the other plants. The Cu of investigated plants could not be traced by ato mic absorption spectrophotometer. KEYWORDS: Species, N, P, K, Ca, Mg, Na, S, B, Fe, Cu, Zn, Mn, pH, EC, Organic Matter, CaC03. IV