Portrayal of europe in Turkish formal education: A content analysis of history of Turkish revolution and ataturkism textbooks
Avrupa?nın Türk resmi eğitiminde tasviri: T.C. inkilap tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarının içerik analizi
  1. Tez No: 286685
  2. Yazar: ALPARSLAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Türkiye-AB ilişkilerinin kimlik boyutunu Türkiye'deki Avrupa algısına odaklanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Konuyla ilgili daha önceki çalışmalar meseleye bireylerin ideolojik konumları üzerine kurulu olan modernist-İslamcı, korumacı-reformist ve globalist-milliyetçi ikili karşıtlıklarıyla yaklaşmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki Avrupa algısı hakkında daha kapsayıcı bir anlayış edinmek için Avrupa'nın resmi eğitimde nasıl yansıtıldığını incelemektedir. Bu amaçla liselerde öğretilmekte olan ?Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük? ders kitapları içerik analizi yoluyla içelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the identity dimension of Turkey-EU relations by focusing on the perceptions of Europe in Turkey. Previous studies on the issue tend to deal with the problem by classifications as modernists vs. Islamists, protectionists vs. reformists, and globalists vs. nationalists, which are based on the ideological positioning of citizens. In order to obtain a more comprehensive understanding about perceptions of Europe among Turkish citizens, this study examines how Europe is reflected in Turkish formal education. In doing so, three ?History of the Turkish Revolution and Ataturkism? textbooks for high school students are analyzed by means of evaluative assertion analysis.