Price discovery and volatility spillover in spot index and index futures markets: evidence from Turkey
Spot endeks ve endeks vadeli piyasalarında fiyat keşfi ve volatilite yayılması: Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 286684
  2. Yazar: GÜLCE KARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada spot endeks fiyatı olarak İMKB 30 Endeksinin günlük kapanış fiyatları,vadeli endeks fiyatı olarak ise VOB-İMKB 30 Endeksi vadeli işlem sözleşmelerinin günlük uzlaşma fiyatları kullanılarak, Şubat 2005-Aralık 2010 dönemi için spot endeks ve endeks vadeli piyasalarında fiyat keşfi ve volatilite yayılması incelenmektedir. Yöney hata düzeltme modeline (VECM) dayanan Johansen VAR methodu kullanılarak, spot endeks ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatları arasında uzun dönemli ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Spot endeks ve endeks vadeli piyasalarının eştümleşik olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, vadeli endeks fiyatlarının uzun dönemli sapmalara karşı daha fazla düzeltme gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, fiyat keşfi aşamasında vadeli piyasaların spot piyasaya öncülük ettiğine dair alışılagelen sonucun tersine, bu çalışmanın ampirik sonuçları spot piyasanın vadeli piyasaya öncülük ettiğini ve bilginin vadeli piyasadan önce spot piyasada yayıldığını ifade etmektedir.Bu çalışmada ayrıca, köşegen VECH modeline dayanan çok değişkenli GARCH kullanılarak, spot endeks ve vadeli endeks piyasaları arasındaki volatilite yayılması araştırılmaktadır. Amprik sonuçlara bağlı olarak, spot endeks ve vadeli endeks arasında volatilite yayılması bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, Türkiye'de fiyat keşfi aşamasında spot endeksin öncü rol oynadığını ve spot endeks ve vadeli endeks fiyat değişimlerinin volatiliteleri arasında güçlü bir etkileşim olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the price discovery and volatility spillover among spot index and index futures in Turkey, using the daily closing prices of ISE-30 Index as the spot index prices and the daily settlement prices of Turkdex-ISE-30 Index Futures as the index futures prices for period February 2005- December 2010. Employing Johansen VAR method based on Vector Error Correction, this thesis suggests that there is a long run relationship between the prices of spot index and index futures. It is found that the spot index and index futures are cointegrated. Results indicate that index futures prices adjust more to the discrepancy from the long run equilibrium compared to the spot prices. Hence, rejecting the usual result of the futures markets leads spot markets in the price discovery process, the empirical results of this study indicate that spot markets lead futures markets in Turkey and information disseminates first into the spot markets earlier than the futures markets.Using multivariate GARCH with Diagonal VECH model, this thesis also investigates the volatility spillover in spot index and index futures markets. Based on the empirical results, it is found that there is a volatility spillover between spot index and index futures. This study therefore suggests that spot index plays a leading role in the price discovery process in Turkey, and there exists a strong intermarket dependency in the volatility of the price changes of spot index and index futures.