Türk vergi sisteminde geçici vergi uygulaması
Temporary tax aplication in the turkish tax system
- Tez No: 286842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ SARILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Geçici vergi, kazanç vergileri ile ilgili olarak (kesin tahakkuk ve tahsil işlemleri sonradan gerçekleşen) henüz vergileme dönemi sona ermeden, bir mahsup sistemi çerçevesinde tahsilini öne alan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. ?Geçici Vergi Uygulaması?, bu çalışmada üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde geçici verginin tanımı yapılarak, geçici verginin soy ağacı çıkarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca geçici vergi ile ilgili kanuni düzenlemeler irdelenerek daha çok geçici vergi uygulamasının kapsamı üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, geçici verginin mükellefleri üzerinde durularak geçici vergiye tabi kazançlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca geçici vergi dönemleri baz alınarak uygulamalı bir örnekle konu pekiştirilmeye çalışılmıştır.Son bölümde ise geçici vergiye ilişkin süre gelen tartışmalara yer verilerek, oluşan sorunlara çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporary tax, in relation to the profit tax (accurate assessment and collection processes that occur later), yet before the end of the period of taxation, the tax collection under a tax deduction system appears to be an application field forward.“Temporary Tax Practice”to require a lot of research on in this study consists of three parts.In the first part, being done definition of temporary tax, family tree of temporary tax is tried to be form. Also examining the legal arrangements related to temporary tax, it is focused more on the scope of application of temporary tax.In the second part, emphasis will be on a temporary provisional tax payers ,it is tried to determine taxable profits. In addition,with a practical example on the basis of temporary tax periods, subject is tried to be intensified.In the last section, given period of time in the debate on the temporary tax , problems consisting are sought solutions.