Türk vergi sisteminde ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde geçici vergi uygulamalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 144977
  2. Yazar: MEHMET BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
130 ÖZET Geçici vergi, özellikle kazanç vergileri ile ilgili olmak üzere henüz vergileme dönemleri kapanmadan, cari dönemin vergisine mahsuben önceden hesaplanan ve tahsil edilen bir vergi türüdür. Geçici vergi uygulamasında asli amaç, hazinenin kasasına gecikmeli olarak giren vergilerin tahsil süresinin öne alınmasıdır. Bundan başka enflasyondan kaynaklanan aşınmayı gidermek ve tahsilat usulleri arasındaki farklılıkları gidermek gibi amaçları da bünyesinde bulundurmaktadır. Ülkemiz vergi sisteminde 1981 yılından beri uygulanmakta olan geçici vergi, birçok kez değişikliğe uğramıştır. Bir tahsilat yöntemi olarak ele alınabilecek geçici vergi uygulaması çoğu Avrupa Birliği ülkelerinde de varolup, aralarında bir uygulama birliği yoktur. ABSTRACT Advance tax is calculated and paid in advance against current year's tax and prior to tax year end. It especially concerns income taxes. The main purpose of advance tax application is to bring forward the payment terms of taxes which under normal circumstances are paid after tax year end. Other advantages of this application are to eliminate value erosion due to inflation effect and differentials among payment methods. Advance tax has been applied in Turkey's Tax System since 1981. Since then it has been modified a lot of times (almost regularly modified). Most of the European Countries have the Advance Tax application as a method of payment but the application varies from Country to Country.
Özet (Çeviri)