Türkiye'deki ticaret yolları üzerinde bulunan han ve kervansarayların fotogrametrik belgelenmesi ve coğrafi bilgi sistemine entegre edilmesi
Photogrammetric documentation of inns and caravanserais on trade ways in Turkey and integration of this into geographical information systems
- Tez No: 286882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Kültürel mirasın korunması ve bu mirasın gelecek nesillere aktarılarak kültürel etkileşimigelecek nesillerde yaşatılmasına zemin hazırlanmıştır. Bu kültürel eserlerin gelecek nesillere aktarılmasıile ilgili gerekli teknik dokümanları ve bu dokümanların hazırlanmasında gerekli olan çalışmalarakolaylıkla erişebilmek amaçlanmıştır.Bu çalışmada bu kültürel mirasın aktarılmasında önemli bir araç olarak dijital fotogrametri ilecoğrafi bilgi sistemlerinin (CBS) birlikte kullanılması ile Han bilgi sistemi (HANBİS) oluşturulmayaçalışılmıştır.Türkiye üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde günümüze kadar gelebilen Selçuklu dönemineait Han ve Kervansarayların sayısı, nerede oldukları, ulaşım olanakları ve koordinat bilgileri gibi bilgilerüretilmeye amaçlanmıştır.Han bilgi sisteminin oluşturulmasındaki amaç kültürel mirasın korunması ile birlikte bu mirasınyaşatılması içindir. Bu kültürel mirasların fotogrametrik belgelenmesi ve bunların CBS ortamına entegreedilmesiyle birlikte kullanıcı olan kişilere güncelleştirme olanağı sağlayacağı için uygun bir veri tabanışeklinde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Preservation on cultural heritage and handing this heritage down to next generations laid thefoundations for the realization of cultural interaction with next generations. The aim of this study is toreach technical documents and studies necessary for the preparation of these documents easily.The aim of this study is to form an Inn Information System (IIS) by using digitalphotogrammetric which is a prominent means of cultural heritage and geographical information systems(CIS) together.Based on studies carried out in Turkey, we attempted to produce information about the number,location, transportation and coordinate of Inns and Caravansaries in Selcukian period which survived upto now.The aim of inn information system is to protect cultural heritage and keep it alive. Thephotogrammetric documentation of these cultural heritages and integration of them into CIS produced adata base which allows users to update information in it.