Kuraklık stresinde yetiştirilen soya'da (Glycine max. L.) bazı fizyolojik parametreler ile prolin birikiminin araştırılması
Drought stress in the soybean (Glyncine max. L.) with some physiogical parameters investigation of accumulations proline
- Tez No: 286987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada soya bitkilerine (Glycine max. L. cv., ?A3935?), kuraklık stresi (6, 9, 12, 15, 18 gün) uygulanarak, prolin birikiminin etkileri üzerine yapılmıştır. Çalışma sonucunda prolin birikiminde görülen artmanın, koruyucu rol oynadığını göstermektedir. Sonuçlar kuraklık stressiyle prolin arasında pozitif bir korelasyon olduğunu, MDA aktivitesindeki artışın klorofil miktarındaki artıştan kaynaklanmadığını göstermektedir. Kuraklık stresine bağlı olarak bitkilerin stomalarını kapatarak fotosentez aktivitesini en düşük seviyeye indirdiği, bunun strese karşı koruyucu bir mekanizma olduğu, stoma hareketlerinin yapraktaki birçok fizyolojik ve biyokimyasal olayla bağlantılı olduğu sonucuna varılmıştır. Kuraklık uygulamasına bağlı olarak bitkilerin su seviyelerini belirli düzeyde tutmak için osmotik potansiyellerini düşürdükleri, klorofil ve MDA değerlerinin kuraklık stresiyle değiştiği fark edilmiştir. Kuraklık stresinde klorofil seviyesinin azaldığı, MDA miktarının artığı, iyon miktarlarında stresin süresine ve şiddetine bağlı olarak değişik oranlarda etkilendikleri ve strese karşı değişik tepkiler verdikleri belirlenmiştir. Aynı şekilde prolin miktarının artması da strese karşı verilen bir cevap olarak algılanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of proline have been searched during the drought stress ( 6,9,12,15,18 days) on soybean plants (Glycine max. L. ) on this study. At the end of the study , the rise in proline growth has a protective role. The results indicate that a positive correlation between proline and drought stres and the rise in MDA activity not caused by the increase in the amount of chlorophyll. Due to drought stress, it has been concluded that plants reduce the photosynthesis activity to minimum rate closing their stomas and this is a protective mechanism against stress, and that stoma movements are connected with many physiological biochemical events in the leaf. İt has been observed that the plants reduce osmotic potential to keep their water at a certain level ,and cholorophyll and MDA values change by drought stres. It has been detected that,under drought stress , cholorophyll level has declined and the amount of MDA has increased and each plant has been affected at various rates and they have given different reactions against stress.