Use of intelligent methods in harmonic analysis of power systems
Güç sistemlerinin harmonik analizinde akıllı yöntemlerin kullanılması
  1. Tez No: 286992
  2. Yazar: EMRE ÖNER TARTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son on yıllarda, güç sistemlerinde lineer olmayan elektronik cihazların artankullanımıyla birlikte harmonik kirliliği güç kalitesinde önemli bir konu halinegelmiştir. Harmoniklere bağlı sorunları önlemek ve iletilen enerjinin kalitesiniiyileştirmek için, harmonik parametreleri olan faz açısı ve genliğin kestirimi önemlibir görevdir. Geleneksel olarak, harmonik kestiriminde Fourier Dönüşümü tabanlıalgoritmalar en çok kullanılan tekniklerdir ancak bu tekniklerin belirli kısıtlamalarıve kusurları vardır. Öte yandan, son zamanlarda harmonik kestirimi için akıllıyöntemleri kullanan çeşitli alternatif algoritmalar önerilmiştir. Bu tezde, En KüçükKareler Yöntemi ile evrimsel hesaplama algoritmalarının birleştirilmesiyleoluşturulan üç hibrid algoritma harmonik kestiriminde uygulanmıştır. Bualgoritmalar, harmonik kestirimi probleminin genlikte doğrusal olması ve fazdadoğrusal olmaması özelliğinden faydalanarak, faz açısının kestirimi için evrimselhesaplama algoritmalarını ve genlik kestirimi için En Küçük Kareler Yönteminikullanmaktadırlar. Bu hibrid algoritmalardan, faz açısı kestiriminde GenetikAlgoritma ve Parçacık Sürü Optimizasyonunu kullanan ikisi daha önce literatürdetanıtılmıştır. Bu tezde Genetik Algoritma veya Parçacık Sürü Optimizasyonu yerinefaz açısının kestiriminde Türevsel Evrimi kullanan yeni bir hibrid algoritmasunulmuştur. Uygulamalar simülasyon ortamında gerçekleştirilmiş vealgoritmaların sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decades, with the increasing use of non-linear electronic equipmentsin power systems, harmonic pollution has become an important issue in powerquality. To prevent problems due to the harmonics and to improve the qualityof the delivered energy, estimation of harmonic parameters magnitude andphase angle, is an important task. Conventionally Fourier Transform basedalgorithms are the most commonly used techniques for harmonic estimation,however these techniques have certain limitations and drawbacks. On theother hand, recently several alternative algorithms utilizing intelligent methodshave been proposed for harmonic estimation. In this thesis, three hybrid algorithms,composed by combining Least Squares Method with evolutionary computationalgorithms, are applied in harmonic estimation. These algorithms, by utilizingthe feature that harmonic estimation problem is linear in amplitude andnonlinear in phase, use evolutionary computation algorithms for phaseangle estimation and Least Squares Method for amplitude estimation.Two of the hybrid algorithms using Genetic Algorithm and Particle SwarmOptimization for phase angle estimation, were introduced in literaturepreviously. In this thesis a novel hybrid algorithm which uses DifferentialEvolution for phase angle estimation, instead of Genetic Algorithm orParticle Swarm Optimization, is presented. The applications are realized insimulation environment and the results of the algorithms are compared.