Görüntü sıkıştırma ve internet üzerinden güvenli aktarım sistemi
Image compression and secure transmitting system over internet
  1. Tez No: 287015
  2. Yazar: KADİR İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uzaktan algılama ve bilgisayar güvenliği konularında son yıllarda oldukça hızlı bir şekilde ilerlemeler kaydedilmiştir. Özellikle son 15 yılda uydularla uzaktan algılama, uyduların çözünürlüğünün yarım metre'nin altına inmesi ve maliyetlerin azalmasından dolayı ticari olarak daha yoğun kullanılmaya başlanmıştır.Bilgisayar güvenliği konusunda, eskiden büyük şirketlerin kendi başlarına ürettikleri güvenlik çözümleri günümüzde yeterli olmamaktadır. Artık büyük şirketler ve araştırma yapan kurumlar bir araya gelip ortak çözümler üretmeye başlamışlardır. Ortak üretilen güvenlik çözümlerinden bir tanesi de güvenilir bilişim alanında yapılan çalışmalardır.Uzaktan algılama ile elde edilen görüntülerin işlenip analiz edilmesi birçok yerde yaygınlaşarak kullanılmaktadır. Internet' in giderek yaygınlaşması ile beraber sayısal görüntü iletimi günümüzde önemli konulardan birisi haline gelmiştir. Belli kapasitede bant genişliğine sahip ağlardan sayısal görüntüleri daha hızlı iletebilmek için görüntü sıkıştırma algoritmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.Bu tez çalışmasında, İnternet üzerinden güvenli ve sıkıştırılmış görüntülerin hızlı aktarımı gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla güvenli bir görüntü aktarım sistemi uygulaması geliştirilmiştir. Internet üzerinden görüntülerin güvenli bir şekilde aktarılmasında, sayısal sertifikalar ve güvenilir bilişim gibi yeni gelişen teknolojiler kullanılmıştır. Görüntü sıkıştırmada ?Temel Bileşenler Analizi? ve ?Dalgacık Tabanlı Dönüşüm? teknikleri kullanılarak görüntü verilerinin kapladığı alan azaltılmış ve sıkıştırılan bu görüntülerin İnternet üzerinden daha hızlı aktarımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, many rapid developments in remote sensing and computer security have been made. Especially in the last 15 years, commercially using satellites for remote sensing has been increased intensively due to the decrease in the resolution of satellite images to half a meter and reduction in costs.The existing security solutions for security related issues produced by several big companies for recent years are not adequate today. Now the big companies and research institutions have begun to come together to produce joint solutions. One of the common security solutions produced is in the field of trusted computing.Processing and analyzing the images obtained by remote sensing is used increasingly in a wide range of places. As the internet is becoming popular and widespread all around the world, the transmission of digital images has become one of the important issues today. In order to send an image over a certain bandwidth capacity networks, digital images are compressed with image compression algorithms to increase the transmission rate.In this thesis, secure and fast transmission of compressed images over the internet has been made. For this purpose, a secure image transmission application has been developed. In the secure transmission of images over the internet, new developing technologies such as digital certificates and trusted computing are used. By using“Principal Component Analysis”and“Wavelet Based Transformation”for compression of image, the disk usage of the image has been reduced which enables us to transmit these images over the internet faster.