Görüntü steganografisinde yeni bir yöntem
A new method in image steganography
- Tez No: 489362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızlı ilerleyişi ve yaygınlaşmasıyla teknolojinin getirdiği yenilikleri kullanmamak imkânsız hale gelmiştir. Bu yeniliklerden olan telefon, bilgisayar ve internet kullanımı yaygınlaştıkça insanların haberleşme ve bilgi güvenliği konusunda şüpheleri de artmıştır. Bu nedenle bilgi güvenliği çağımızın en önemli konularından biri haline gelmiştir. Klasik güvenlik yaklaşımlarında kullanılan şifreleme yani kriptografi algoritmaları bilginin gizliliğini sağlamaktadır. Fakat son zamanlarda giderek daha fazla üzerinde durulan“fark edilemezlik”ilkesini sağlayamamaktadır. Çünkü şifrelenmiş bir metinin üzerine yoğunlaşıldığı zaman gelişmiş bilgisayarlar sayesinde çözülebilmektedir. Dolayısıyla burada anahtar nokta“şüphe uyandırma”durumudur. Bu sebeple, gizli bir mesajın varlığının sezilememesini öncelikli hedefe koyan steganografi ve damgalama yöntemleri özellikle 2000'li yıllardan sonra ilgi odağı konumundadır. Bu tez çalışmasında uzamsal düzlemde en düşük değerlikli bit değiştirme yöntemine dayalı yeni bir görüntü steganografi yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntemi, steganografi'nin temel kriterlerinden biri olan güvenlik açısından geliştirmek için Rivest-Shamir-Adleman(RSA) şifreleme algoritması, gizlenebilecek mesaj kapasitesini artırmak için ise Lempel-Ziv-Welch, Arithmetic, Move-to-Front ve Deflate kayıpsız sıkıştırma algoritmaları önerilen yöntem ile birleştirilmiştir. Önerilen yöntemi ve mevcut en düşük değerlikli bit değiştirme yöntemini uygulamak için MATLAB GUI ortamında gizleme ve çıkarma için iki arayüz tasarlanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, önerilen yöntem ile steganografinin üç kriterinde de iyileşme gösterildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid progress and spread of technology, it has become impossible not to use the innovations brought by the technology. As the use of telephone, computer and internet became more and more common, the doubts about people's communication and information security have increased. For this reason, information security has become one of the most important issues of our time. Cryptography algorithms used in classical security approaches provide the confidentiality of information. But in recent times it has been unable to achieve the principle of“unnoticeable”which is increasingly emphasized. Because when an encrypted text is focused on, it can be solved by advanced computers. So the key point here is“suspicion”. For this reason, steganography and watermarking methods, which put the invisibility of the existence of a confidential message as a primary goal, have become a focus of interest especially after 2000's. In this thesis, a new image steganography method based on the least significant bit substitution method in the spatial plane is proposed. The proposed method is combined with the Rivest-Shamir-Adleman(RSA) encryption algorithm to improve the security of the steganography, which is one of the requirements of steganography, and the Lempel-Ziv-Welch, Arithmetic, Move-to-Front and Deflate lossless compression algorithms to increase the message capacity that can be hidden. To implement the proposed method and the existing least significant bit substitution method, two interfaces for embedding and extracting processes has been designed with MATLAB GUI environment. When the results were examined, it was seen that the proposed method showed improvement in all three criteria of steganography.