Yerel ve bölgesel depremlerin kaynak spektrumlarından yararlanılarak marmara bölgesi için moment magnitüdü tayini
Moment magnitude determination for the Marmara region based on source spectra of local and regional earthquakes
  1. Tez No: 287026
  2. Yazar: AYŞEGÜL KÖSEOĞLU KÜSMEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN MERAL ÖZEL, PROF. DR. ŞERİF BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmada Marmara Bölgesi içerisinde 2006-2009 yılları arasında meydana gelen depremler için yer değiştirme spektrumlarından yararlanılarak moment büyüklükleri otomatik olarak hesaplanmıştır. Bu doğrultuda KRDAE sismik ağına ait 39 adet geniş bantlı sismograf sistemleri tarafından kaydedilen 271 adet deprem verisi kullanılmıştır. Çözümlemesi yapılan depremlerin büyüklükleri 1.6 ile 5.0 arasında değişmektedir.Spektrum yöntemi ile büyüklük hesaplamada soğurulmanın önemli bir etken olması nedeni ile öncelikli olarak tüm çalışma bölgesini karakterize eden soğurulma parametreleri hesaplanmıştır. Özellikle sığ derinliklerde yatay bileşenlerin zemin büyütmelerinden daha fazla etkilenmeleri nedeniyle çalışmada düşey bileşen verileri kullanılmıştır.Hız verilerinin yer değiştirmeye dönüştürülmesi ile elde edilen kaynak spektrumları Brune tarafından tanımlanan teorik kaynak modeline uyarlanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda teorik model ile elde edilen gözlemsel değerler arasında oluşan farkı en aza indirgeyecek şekilde moment büyüklüklerinin otomatik bir işleyiş içerisinde hesaplanmaları sağlanmıştır. Yapılan hesaplamalarda moment büyüklüklerinin yanı sıra depremlerin oluş zamanı, dış merkezi, sismik momenti, spektral düzeyi, kesme frekansı ve gerilme düşümü gibi bir kısım kaynak parametreleri de standart sapmaları ile birlikte hesaplanmıştır.Kaynak parametreleri ve moment büyüklüklerinin yer değiştirme spektrumundan elde edilmesine yönelik olarak kullanılan bu yöntem uygulamada depremlerin büyüklükleri açısından herhangi bir sınırlamanın söz konusu olmadığını ve yöntemin sadece küçük depremler için değil aynı zamanda orta büyüklükteki depremler için de güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the frame of this thesis an automatic determination of the moment magnitude was performed by using the displacement spectra of selected earthquakes in Marmara Region. For this purpose 39 three component broadband stations were used from KOERI seismic network which recorded 271 earthquakes with magnitudes 1.6