Tüketici kredisinde banka tercihini etkileyen faktörlerin AHP ile belirlenmesi
Loan prefence consumer bank of factors affecting the determination of AHP
  1. Tez No: 287025
  2. Yazar: AYCA KARANİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında banka şubelerinin tercih edilmesinde tüketici kredisi müşterilerini etkileyen kriterler araştırılmış ve AHP yöntemi kullanılarak finansal olmayan ölçütlerin müşterilerin banka tercihine olan etkileri belirlenmiştir. En uygun banka seçiminde hizmet kalitesi, fiyat, promosyon ve hizmet teslimi ana kriterler olarak ele alınmıştır. Çalışma nüfusun yaklaşık 16.000 olduğu bir ilçede faaliyet gösteren 5 farklı bankanın, en çok tüketici kredisi ilişkisi içinde bulunduğu 50 farklı müşteriye uygulanmıştır. Değerlendirme aşamasında Expert Choice 11.5 deneme sürümü kullanılarak banka öncelik değerleri bulunmuştur ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study prefer to bank branches to be searched and the criteria that affect consumer loan customers using the AHP method of choice to investigate the effects of non-financial criteria for bank customers. The most appropriate choice of bank service quality, price, promotion and service delivery as the main criteria considered. The study population was around 16,000 in 5 different banks operating in the county, most in the relationship between consumer credit has been applied to 50 different customers. Expert Choice 11.5 trial version of the assessment process and the findings were interpreted by using the bank priority values.