Eremurus spectabilis Bieb., Silene chlorifolia Sm. ve Plumbago europaea L.' nın antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and antimicrobial properties of Eremurus spectabilis bieb., Silene chlorifolia Sm. and Plumbago europaea L.
  1. Tez No: 287065
  2. Yazar: BURAK BİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KIRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Elazığ ili ve çevresinden toplanan Eremurus spectabilis Bieb., Silene chlorifolia Sm. ve Plumbago europaea L. bitki ekstraktlarının in vitro antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri, Saccharomyces cerevisiae ile Kluyveromyces lactis bulunan kültür ortamında ise sadece antioksidan etkileri araştırıldı. Çalışmada DPPH serbest radikal temizleme aktivitesi, flavonoid, resveretrol ve şeker içerikleri, lipit peroksidasyon (LPO), yağ asidi düzeyi, lipofilik vitamin değerleri, protein ve glutatyon miktarları ölçüldü. Bu amaçla Kontrol, Fenton reaktifi (FR) ve bitki ekstraktlarını içeren gruplar ile bunların kombinasyonları kullanıldı. Antimikrobiyal aktivite çalışmaları Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Epidermophyton sp., Candida albicans üzerinde belirlendi.Sonuçlara göre, in vitro ortamda FR grubunda LPO düzeylerinin kontrol grubuna göre yüksek miktarlarda arttığı (p0.005). Ayrıca bitki ekstraktı ilavesinin S. cerevisiae' de glutatyon miktarını azalttığı, K.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of in vitro antioxidant and antimicrobial activities of plant extracts Eremurus spectabilis Bieb., Silene chlorifolia Sm. and Plumbago europaea L. which were collected in Elazığ and its vicinity, and only antioxidant effects of Saccharomyces cerevisiae and Kluyveromyces lactis in cultural medium are investigated. In the study, the free radical scavenging activity, flavonoid, resveretrol and sugar contents, lipid peroxidation (LPO), levels of fatty acid, lipophilic vitamin values, protein and glutathione amounts were measured. The antimicrobial activity studies, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Epidermophyton sp., Candida albicans were determined. For this purpose, control, fenton reactive (FR), the groups that contain plant extracts and their combinations were used.According to results of the experiment, in vitro medium, it is determined that in FR group, LPO amounts increases in a large ration with respect to the control group (p0.005). Furthermore, it was determined that adding plant extracts decrease the level of glutatyon in S. cerevisiae but it increases this level in a significant amount in K.