Çatı kaplama malzemesi olarak kiremitlerin diğer kaplama malzemeleri ile karşılaştırılması
Comparison with other metarials as tile roof coating metarial
- Tez No: 287287
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çatı kiremitleri çoğunlukla yağmuru dışarıda bırakmak için tasarlanmış geleneksel kil veya kayrak gibi mevcut yerel malzemelerden yapılır. Antik çağlardan beri, mimari yapılarda çatı kaplama malzemesi olarak kullanılır. Bu tezde çatı kaplama malzemeleri olarak kiremitlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri, çeşitleri, hammadde hazırlanmasından malzemenin sevkine kadar olan üretim süreci ve yerinde uygulaması incelenmiştir. Bunun yanı sıra literatür araştırması yapılmış daha önce hazırlanmış tezlerden de yararlanılarak kiremit malzemesinin gelişim süreci izlenmiş ve maliyet analizi yapılarak diğer kaplama malzemeleri ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Roof tiles are designed mainly to keep out rain and are traditionally made from locally available metarials such as clay and slate. Since ancient times, the architectural structures are used as roof covering.In this thesis, the physical and chemical properties of tiles as roofing metarials, types, preparation of row metarials to dispatch of metarials, in production process and application were investigated. In addition, a literature researched earlier arguments made by using the tiles in the metarial development process was followed and the cost analysis comparision was made by other coating metarials.