High performance polymeric materials for architectural membrane application
Mimari membran uygulaması için yüksek performanslı polymerik malzemeler
- Tez No: 356002
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Malzemeler, mimari uygulamayı her zaman etkilemiştir. Geleneksel mimari; taş, ahşap ve kil gibi malzememin mevcudiyeti ile belirlenmiştir. Pek çok bina, yüzyıllarca, mekan olarak çok uzak kaynaklar kullanılarak yapılmıştır. Bu uygulama, sadece en lüks binalarda gerçekleştirilmekteydi. Bu durum, 19. Yüzyılda Demir, Çelik ve kil gibi endüstriyel olarak üretilen malzemelerin başlangıcıyla değişti. Bu malzemeler, modernizmin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadı. Bu malzemelerin tamamı, düşük teknik ve estetik gereksinimleri nedeniyle kabul edilmiştir. Günümüzde durum tamamen farklı. Mimarlar, fikirlerini, sınırlı mevcudiyetteki malzemelere uyarlamak zorunda değiller. Pek çok durumda, polimer, ekolojik olarak etkin bina tasarımına vazgeçilmez katkıda bulunur ve düşük ağırlık, bina malzemelerini – özellikle cephe- çatı- uygulamalarında- daha etkin kullanan hafif yapılar oluşturma potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Bina kaplamaları, nadiren bugün olduğu kadar büyüleyici ve iddialı olmuştur. Bunlar, çağdaş mimarideki en ilginç alandır. Ön cepheler ve bina skılıfları; mimarinin görsel kimliğini, karakterini ve dışavurumunu belirlemektedir. Günümüz mimarisinde, iç ve dış alanında esneklik ve değişebilirlik özelliklerine sahip yapılar istenmektedir. Günümüzde malzeme teknolojisinin –kelimenin tam anlamıyla- aya çıkmış olması ve malzeme performanslarının daha yukarı seviyelere çıkarılmış olması, bu tasarımlara yeni kapılar açmaktadır. Malzeme teknolojisi, bina kumaş üretiminin yaygın biçimde gazetelerde yer almasını sağlamış ve nanoteknolojilerce liflere yeni özellikler eklenmiştir. Yeni membran malzemeler ile, artık tasarımcılar parametrelerin ötesinde çok boyutlu belirsiz tasarımlar istemektedir. Kaplama, görüntü ve performansı o kadar artırmaktadır ki; bu farklI yapısal özellikler, geleceğin mimarisi için yeni tasarım konseptlerini destekler ve teknik gelişmeleri teşvik eder. Günümüzde pek bina esasen kompresyon yapIlardır. Duvar yapmak için bloklar ya da kiremitler birbirinin üstüne konur ya da sert malzemelerin asılması ve üzerine oturması için çerçeveler oluşturmak için ahşap ya da metal kullanılır. Malzemeleri birarada tutacak şekilde inşa etmenin –ağırlık yerine esnek malzemeler ve çekme gücü kullanmak suretiyle de olsa- başka bir yolu var. Çekme Mimari bu teknik için süslü modern bir isim olsa da; bu, sığınak yapmak için insanoğlunun icat ettiği muhtemelen en eski ve en basit yöntemdir. Mimaride kumaş membran kullanımı son bir kaç on yıldır artmıştır. Yirmiçi yüzyılın ikinci yarısında, hafif gerilimli yarı şeffaf membranların – gölgelik cihazları, çatı kaplama, duvar kaplama ve iç cihazlar gibi- farklı kullanımları görülmüştür. Membran malzemeler ve membran yapılar, mimari tasarımda çok popüler olsa da; membran yapıların mimari tasarımda kullanımı yönünde gözle görülür bir eğilim yok.b Şu gerçeğin arkasındaki mantığı görmek önemli: neden pek çok mimar tasarım özelliğini tasarımlarında kullanmıyor. Bu çalışmanın amacı, kumaş mimari ile ilgili olasılıklara mimari bir bakış açısıyla bakmaktır. Amaç, membran malzemelerin farklı alanlarda kullanımı için bir bilgi paketi sunmaktır. Güneş enerjisi önceden kestirilemez ve sadece gündüzleri vardır. Dolayısıyla, inşasındaki en önemli iki sorun : Güneş enerjisi kazanımındaki azalma, soğutma yüküne ve göz kamaştırıcı ışığa sebep olur ve yenilenebilir olmayan malzemeler, yapılan bina tarafından kullanılır. Enerji tüketimini daha da azaltmak için bir diğer yöntem; ağırlığı, hacmi ve ortak muhafaza masrafının önemli ölçüde azaltılması ve mimarideki geleneksel sert malzemelerin yerini, esnek ince film ve şeffaf malzemelerin ve alternatif etkin çamlık cephe sistemlerinin almasıdır. Tez verileri; ilk olarak bir dizi bilgi kaynakları, akademik ve ticari özetler, bibliyografik veritabanları ve internet arama motorları kullanılması suretiyle üniversite kütüphanesinde taranacak. Mimaride mekan kaplayan pek çok farklı kaplama sistemleri vardır.“ membran mimarisi”adı verilen uygulamalar, mimaride, kaplama sistemlerini dışlayan ve“esnek”mimari sağlayan bir sistem olarak yer alır. Bu tez, membran yapılarına ilişkin bir dizi farklı etkeni incelemektedir. Birinci adımda, membran malzemelerin ve membran yapıların tarihi evrimi sunulmaktadır. İkinci bölüm, mimari uygulamada kullanılan membran malzemelerin gelişimi ile ilgilidir. Üçüncü bölümde, membranı'n temel özellikleri incelenmekte; spor tesisleri, sanat sergileri ya da müzik mekanları gibi daha geniş alanları kaplamak için kullanılmasının mimarlardan ne gerektireceği yönündeki tüm etkileri dahil araştırılmaktadır. Bu bölüm, inşaat sürecinde kullanılan malzemelerin yararlarını ve dezavantajlarını sınarken, makaleye güç vermiştir. Ayrıca, mekanik özellikler, optik performans, membran malzemelerinin fiziksel ve enerji yönü gibi ikmal malzemelerinin binaya sağladığı özellikleri incelemektedir. 3. Bölümde, 4 vaka çalışması verilecektir. Daha sonra, her bir örnek arasındaki farkı yakından inceleyerek vaka çalışmalarının bir analizi gerçekleştirilecektir. Son bölüm; makalenin bulgularını özetlemektedir. Mekanik görünüm bakımından çok enerji etsinler ve çok para tasarruf eder ve farklı yorumlanabilir ve farklı yerlere taşınabilir. Ayrıca, oldukça geçerli olmalarıyla da geniş çapta tanınırlar. Bu tez, doğal aydınlatma stratejilerinin bir parçası olarak yarı şeffaf membran içeren membran malzemelerin performansını araştırmaktadır. Estetik bakış açısıyla, en çok modern ve günümüz mimarisi için cazip oldukları fark edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Building skins have rarely been as fascinating and challenging as they are today. They are the most interesting field in contemporary architecture. Façades and building envelopes are determining the visual identity, character and expression of architecture. The skin affects both appearance and performance in such a way that these various fundamental aspect promulgate new design concepts and technical developments for the architecture of the future. Most buildings today are basically compression structures. Blocks or bricks are applied on top of one another to form walls, or else wood or metal are used to create frames for rigid materials to hang from and sit on top of. There is another method to make, though, employing flexible materials and the force of tension. Membrane Architecture is a fancy modern name for it, this is probably the oldest and simplest way human beings have invent to prepare shelter. The use of fabric membrane in architecture has becoming growing common over the past few decades. The latter half of the 20th century looked the expansion of lightweight tensioned translucent membranes in different application in architecture such as shading devices, roof covering, wall coating and inerior devices. Although membrane materials and membarne structures are hugely popular in architectural design, However there is not an remarkably trend for the use of membaren structures within architectural design. It is important to recognize the reasining behind this fact: why are not many architects starting to use the design feature within their designs? The aim of this syudy is to have a look at the possibilities related to fabric architecture from the architectural point of view. The aim is to provide an information pakage suitable for use of membrane materials in different specialist. This thesis examines a variety of different factors concerning the membrane structures. In the first step, the historic evolution of membrane materials and membrane structures are presented. The second section is about development of membrane materials that are used in architectural application. In the third chapter the essential properties of membrane materials are studied, containing all of the effects that aid towards its demand to architects will be investigated that used in larger span area such as covering sport facilities, art exhibitions or music event venues. This part tested the benefits and disadvantages of materials used in the construction process, providing weight to the research paper. In addition, it studies the several features that the construction procedure supplies to the building such as mechanical properties, optical performance, physical and energy aspect of membrane materials. In the third chapter 4 case studies shall be given. After, an analysis of the case studies shall be undertaken, closely examining the differences between each example. The last chapter summarizes the findings of the research paper, in terms of mechanical outlook, they are highly energy-efficient and preserve much money and it can be deconstructed and transported to different areas. Furthermore, they are broadly well known as being highly valid. This thesis explores the performance of membrane materials that include translucent membranes as part of their daylighting strategy.From an aesthetic perspective, they are noticed to be so alluring chiefly with modern and recent day architecture.