Depremde hasar gören bir binanın mantolama, perde ilavesi ve kat azaltılması yöntemi ile güçlendirilmelerinin karşılaştırılması
Comparison of shear wall addition, column retrofit and storey reduction methods for reinforcement of a building which damaged in earthquake
  1. Tez No: 287307
  2. Yazar: HİLAL BATMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ALTUNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ülkemizde son yıllarda meydana gelen, büyük can ve mal kaybına sebep olan depremlerin yapılarda meydana getirdiği hasarlar, birçok yapının onarılması ve güçlendirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.Onarım, hasar görmüş bir yapı elemanının önceki haline getirilmesi için yapılan işlemlerdir. Güçlendirme ise bir yapının yük taşıma kapasitesini, rijitliğini, sünekliğini, stabilitesini veya bunlardan bazılarını önceki veya mevcut durumun üzerine çıkarmak için yapılan çalışmalardır.Bu tez çalışmasının amacı, depremde hasar gören bir yapının incelenerek onarım ve güçlendirmeye ihtiyaç duyulup duyulmadığının araştırılması ve güçlendirme gerekiyorsa çeşitli metotlarla güçlendirme yapılarak sonuçların karşılaştırılmasıdır.Bu çalışmada, İdecad 6.53 versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The big earthquakes that occured in our country in the last decades caused lots of damages to the buildings and also lots of lives for people. Due to this reason many buildings had to be rebuilt or retrofitted.Repairing is an application to renew the structural element which is subjected to damage. Modifications are the applications to increase the capacity, stability, and rigidity.The aim of this thesis is to be examined a building which is damaged in the earthquake. When analysing whether the building need to be reinforced of structural and applying the various reinforcement methods to compare the results.In this study, İdecad 6.53 version is used for analysis.