Zemin iyileştirmesinde polisaj, kireç ve uçucu külün kullanımı
The use of lime, fly ash and polishing for ground improvement
- Tez No: 287312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Zemin iyileştirmesi, mevcut zeminin boşluk oranının azaltılması, ortamdaki suyun uzaklaştırılması ve zeminin üzerine inşa edilecek yapıyı destekleyecek kapasiteye getirilmesi işlemlerinden oluşur.Bu çalışmada Seyitömer uçucu külü (UK), yapay granit atığı (polisaj) ve bağlayıcı malzeme olarakta kireç kullanılarak, mevcut olan zayıf zeminlerin iyileştirmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Esas zemin numunesi olarak ele alınan kaolen kiline UK, polisaj ve kireç belirli oranlarda katılarak homojen karışımlı numuneler oluşturulmuştur. Hazırlanan yapay numunelere kireç ve uçucu kül miktarı %15 oranında sabit tutularak, %10, %15, ve %20 oranlarında polisaj malzemesi ilave edilerek deneyler yapılmıştır.Çalışmada kullanılan her malzemenin laboratuar ortamında özgül ağırlık değerleri, zemin sınıflandırma deneyleri ve kompaksiyon deneyleri (Atterberg limitleri, hidrometre, yıkamalı elek analizi) yapılmıştır. Yapılan kompaksiyon deneylerinden elde edilen sonuçlara göre en iyi sonucu aldığımız zemin numunesi üzerindede California Taşıma Oranı (CBR) deneyi yapılarak elde etmiş olduğumuz yeni zemin numunesinin taşıma kapasitesi bulunmuştur. CBR deneyleri için hazırlanan numuneler 1 gün, 7 gün, 14 gün, 28 gün ve 56 gün sürelerinde sabit nem ve sabit sıcaklığa sabit bir ortamda bekletildikten sonra deneye tabi tutulmuşlardır. Yapılan tüm deneysel çalışmalar sonucunda kaolen kiline ilave edilen katkı maddeleri ile hazırlanan zemin numunesinin mevcut durumdaki zeminin mukavemet değerlerini artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ground improvement, reduction of the existing floor space ratio, the removal of waterand soil environment will build on the capacity to support the introduction of the structure consists of transactions.In this study, fly ash from Seyitomer (UK), artificial granite waste (polishing) and using lime toas binding material, which is available on the improvement of poor soils were investigated. UK kaolin clay sample are regarded as the main flor, polishing and certain proporions of lime formed by joining a homegeneous mixture samples. The amount of lime anf fly ash samplea prepared artificially holding constant the rate 10%, 15%, and 20% rates of polishing experiments were made by adding material.Specific weight, soil classification tests and compaction tests (Atterberg limits, hydrometer, sieving) are done in laboratory for all the materials used in the study. Due to the result of the compaction test, the most propar soil sample is taken and California Bearing Ratio test is done . The soil carrying capasity is found for the new soil sample. The samples are kept with constant moisture and temperature for 1day, 7days, 14days, 28 days, 56 days periods and then the CBR tests are done. Results of the study shows that the soil sample which is pepared with kaolin clay agent increases the soil strength.