Zemin iyileştirmesinde kullanılan yöntemlerden biri olan jet grout yöntemine ilişkin bir uygulama
An application for the jet grouting method used in ground improvement
- Tez No: 392110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanları bir arada yaşamaya yönlendiren şartların sanayileşme süreciyle hızlanması, kalabalık yaşam birimlerinin (şehir, ilçe, sanayi bölgeleri v.s.) oluşmasına yol açmıştır. Yaşam birimlerindeki bu yoğunluk ve imar mevzuatına uygun olarak yapıları ihtiyacın oluştuğu alanda inşa etme zorunluluğu, yapıların uygun zemin koşullarında inşa edilme olasılığını azaltmıştır. Yapının inşa edileceği alanın değiştirilemediği durumlarda, temel-zemin etkileşimindeki problemleri aşabilmek için bir takım yöntemler geliştirilmiştir. Çalışmamıza konu olan jet grout yöntemi de tüm zemin çeşitlerinde uygulanabilen, hızlı, ekonomik ve çevre dostu bir zemin iyileştirme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda artan bir hızla tercih edilen jet grout yöntemi hakkında mevcut kabullerin tahkik edildiği ya da farklı önerilerin sunulduğu çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamız, Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesinde inşa edilen Fen-Edebiyat Fakülte binası inşaatında uygulanan jet grout imalatını konu almaktadır. Söz konusu jet grout uygulaması kapsamında saha ve laboratuarda yapılan deneylerle; jet 1 ve jet 2 yöntemleri kıyaslanmış, jet grout yönteminin farklı zemin türlerinde proje kriterlerini karşıladığı görülmüş ve uygulama öncesi ile sonrası yapılan SPT deneylerinden elde edilen darbe sayıları (N) kıyaslanarak yöntemin zemindeki performansı değerlendirilmiştir. Çalışmamız altı bölümden oluşmakta olup, giriş bölümünden sonra zemin iyileştirme yöntemleri genel olarak ele alınmıştır. Daha sonraki üçüncü bölümde ise jet grout yöntemi tüm yönleri ile incelenmiştir. Çalışmamıza konu olan uygulamanın, saha ve laboratuar deneylerinden elde edilen veriler doğrultusunda tamamlanan projelendirme aşaması ile sahadaki uygulamasının deneysel tahkiklerine dair tüm bulgular dördüncü bölümde yer almaktadır. Elde edilen bulguların beşinci bölümde irdelenmesinin ardından oluşturulan sonuçlar ve öneriler kısmı ise çalışmamızın altıncı bölümünde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The conditions leading people to live together gained speed with the industrialization process and this led to the formation of crowded living unit like towns, cities and industrial zones. This intensity in living units and the obligation to build in areas where structures need to occur in accordance with the zoning regulations have reduced the likelihood of structures built in accordance with the ground conditions . When the area in which the structure will be built can't be changed, several methods have been developed to overcome problems in the foundation soil interaction . The jet grouting method is the subject of our work and it can be applied in all ground types and it is fast, economical, environmentally and friendly soil improvement method. There have been some studies on recently preferred jet grouting method and these studies deal with current assumptions and present different proposals. Our study focuses on manufacture of jet grouting applied in Faculty of Arts and Science construction built in Ordu University campus. By experiments in laboratory and field within the scope of application of jet grouting; jet 1 and jet 2 methods were compared, the jet grouting method has been found to meet the criteria for projects in different types of projects and the system performance was evaluated by comparing the blow counts (N) obtained from the SPT tests before and after the experiments. Our work consists of six chapters, after introduction, ground improvement methods are discussed in general. In the third part, the jet grouting method was examined from all angles. In the fourth part, we presented the design phase completed thanks to the data obtained from laboratory and field experiments and we also presented all emprical evidence to verify the application of the field. The results and recommendations are in the sixth chapter generated after the findings were discussed in the fifth chapter.