Polimerik tabanlı spinel nanokompozit (Ni0.5Zn0.4Cu0.1Fe2O4)X(CoFe2O4)3-X ferritlerinin dielektrik ve iletkenlik özellikleri
The dielectric and conductivity properties of polymeric spinel (Ni0.5Zn0.4Cu0.1Fe2O4)X(CoFe2O4)3-X ferrite nanocomposites
  1. Tez No: 287322
  2. Yazar: SALİH AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nanoboyutlarda malzeme tasarımı bilim ve teknolojinin birçok alanına olduğu gibi manyetizmaya da yeni bir soluk getirmiştir. Son yıllarda nanoboyutlarda tasarlanarak her açıdan daha verimli hale getirilen manyetik malzemeler günlük hayatta önemli ölçüde kullanılır olmuşlardır.Ferrit polimer nanokompozitlerinin manyetik özellikleri sıklıkla araştırılmaktadır. Bu çalışma kapsamında ise içerisinde değişen oranlarda NiZnCuFe2O4 ve CoFe2O4 bulunan polimerik bir nanokompozitin dielektrik özellikleri araştırılmıştır. Ölçümler 1 Hz ile 1 MHz frekans aralığında ve 230 K ile 410 K sıcaklık aralığında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında numunelerin durulma modeli Cole Cole modeline iletkenlik teriminin eklenmesi ile elde edilen ifade olarak belirlenmiştir. Serinin iletkenlik mekanizmasının açıklanabilmesi için QMT modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Material design in nanoscale has given a great inspiration to magnetism like most of area of science and technology. Recently, materials which became more effective by designing in nanoscale, have been widely used in daily life.Magnetic properties of polymeric ferrit nanocomposites are frequently investigated. However, in this study, the dielectric properties of a polymeric nanocomposite which include NiZnCuFe2O4 and CoFe2O4 in variable ratios, have been investigated. Measurements have been performed in the frequency range 1 Hz ? 1 MHz and in the temperature range 230 K ? 410 K. Due to the obtained results, the relaxation model of the samples have been defined as an equation which is Cole Cole model plus conductivity term. To explain the conductivity mechanism of the series the QMT model has been proposed.