Dinamik programlama ile baraj işletim çalışması, Sır ve Berke barajı örnegi
Reservoir operation with dynamic programming, the example at dam of Sır and dam of Berke
  1. Tez No: 287329
  2. Yazar: ZAFER YAVUZ GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SANDALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Su kaynaklarının planlanması ve işletilmesinde ekonomik ve çevresel şartlar birleşik olarak düşünüldüğünde büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan su kaynaklarının planlaması ve kullanımı karmaşık bir süreçtir. Bu karmaşık süreci çözmek su kaynakları problemi olarak ele alınmalıdır ve su kaynaklarının sınırlı oluşundan dolayı optimum çözüm aranmalıdır.Bu çalışmada, çok barajlı su kaynakları yapılma amaçlarına göre tanımlanmıştır. Bu sistemde Ceyhan havzasında bulunan Sır ve Berke barajlarının enerji maksatlı olarak tanımlanmıştır. Çalışmanın amacı kurak dönem akımları ile güvenilir gücü büyüklerken minimum işletme seviyelerini elde etmek, aynı modelde güvenilir gücü kısıt olarak koyarak aylık ortalama akımlar ile ortalama güçleri ve normal işletme seviyelerini elde etmektir.Sonuçlara göre ampirik formülle bulunan güvenilir güç değeri programdan bulunan güç değerinin 3,3 katıdır. Buna karşın programdan bulunan ortalama güç değeri ampirik formül ile bulunan güç değerinin 2,58 katıdır.
Özet (Çeviri)
Planning and operating of water sources become more of an issue when considering economical and environmental conditions complexly. In this respect, using and planning of water sources are both complicate operations. Solve the complicated process come up as a water sources problem and looking for optimal solving because of the limited water sources.In this study, water sources system with multiple reservoir according as the reason of making is described. In this system Sır and Berke reservoirs at the Ceyhan basin are described as the aim of energy. The purpose of this study with maximization of the reliable power at the arid period circulation is got minimum operation level, hence at the same model, monthly average inflows and average powers with using the reliable power as a constraint and normal operation levels.Accordingly, finding the reliable power value by the empirical formula is better 3,3 times than the power value at the the program. In spite of that the average value of the program is better 2,58 times than the value by the empirical formula.