Deprem sonrası Sakarya'da inşa edilen konutlarda ısı izolasyonu uygulama oranları, yöntemleri ve malzeme profili
Built after the earthquake Sakarya buildings heat insulation application rates, methods and material profile
  1. Tez No: 287332
  2. Yazar: NESRİN ÇIKRIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; yapılardaki ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemeleri, ısı yalıtımının dış duvarda uygulanması, tüketici bilincinin ölçülmesi, Sakarya da dış duvar sistemlerinde uygulanan yalıtım malzeme profili incelenmiştir.Giriş bölümünde konu hakkında kısa bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ısı yalıtımı ve önemi incelenmiştir. Türkiye deki enerjinin büyük bölümü sanayide ve konutlarda tüketilmekte, konutlarda tüketilen enerjinin büyük bir kısmı da ısınma için kullanılmaktadır. Enerji tasarrufunda ısı yalıtımı etkili ve ekonomik önlemlerin başında gelmektedir.Üçüncü bölümde ise, ısı yalıtımında kullanılan malzemeler ve özellikleri incelenmiş ve ısı yalıtımında malzeme seçim kriterleri belirtilmiştir.Dördüncü bölümde, malzeme seçimi ve ısı yalıtım işleminin yapılarda uygulanışı incelenmiştir. Dış duvarlarda mantolama uygulaması üzerinde durulmuştur.Beşinci bölümde, Enerji kimlik belgesi hakkında bilgi verilmiştir. Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliğinin uygulanma süreci incelenmiştir.Altıncı bölümde ise, Mimarlara yapılan anket çalışması ile Sakarya da dış duvar sistemlerinde uygulanan yalıtım malzemesi profili belirlenmiştir. Ev sahiplerine ve yalıtım firmalarına yapılan anket çalışması ile tüketici bilinci ölçülmüş, yalıtım firmalarının tüketiciye ve ısı yalıtımına bakış açısı değerlendirilmiştir.Yedinci bölümde, tez çalışmasından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, ısı yalıtım enerji tüketimi açısından ısı yalıtımı hakkında tüketici bilinçsizliğinin giderilmesi ile ilgili öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structures used in thermal insulation, insulation materials,heat insulation of the outer wall of the implementation, measurement ofconsumer awareness, Sakarya applied to the exterior wall systems,insulation materials were investigated profile.In the introduction is brief information about the subject.The second section, and the importance of heat insulation were investigated.Of the energy industry and residences in Turkey are being depleted, a large part of the energy consumed in households is used for heating. The energy saving thermal insulation is one of effective and economic measures.In the third section, used in insulating materials and thermal insulation,material selection criteria and characteristics are examined.In the fourth chapter, material selection and application of thermal insulationin buildings were investigated process. Focused on the application ofoutdoor walls.In the fifth section, the Energy provided information about identification.Building Energy Performance (BEP), the Regulation on the implementationprocess is examined.In the sixth section, architects and Sakarya to the survey also applied to the external wall insulation systems were determined profile. Insulation to homeowners and companies with the survey measured consumer awareness, consumer companies in insulation and thermal insulation point of view were evaluated.The seventh section, we evaluated the results of a thesis, in terms of energy consumption, heat insulation, heat insulation on the recommendations was to eliminate the consumer unconscious.