Kablosuz iletişim sistemlerinde sistem giriş güvenliğinin sağlanması için tasarımlar
Designs to providing of security of the system input in wireless communication systems
  1. Tez No: 287333
  2. Yazar: MURAT TEKELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada yeni bir IR (infrared, kızılötesi) tabanlı uzaktan kontrol sistemi tasarlanmaktadır. Sunulan sistem verici ve alıcı modülleri arasında güvenli bir şekilde iletişim kurmak için IR (kızıl ötesi) haberleşme kullanır. Uygulamanın güvenliği iki farklı tasarımla sağlanmıştır. İlk tasarımda asenkron (tek-yönlü) iletişim sistemi kullanılmıştır. Bu sistemde şifre üretiminde OTP (one-time password) tekniği kullanılmaktadır. Bu demektir ki kullanılan her şifre geçerliliğini kaybeder. Algoritmalar kullanıcı kimliğine göre tanımlanmaktadır. Böylelikle her bir kayıtlı kullanıcı kendine özel bir şifre üretme algoritmasına sahiptir.Önerilen ikinci tasarımda senkron (çift-yönlü) iletişim sistemi kullanılmıştır. Kaynak ve kullanıcı her ikisi de verici/alıcı (tranciever) modülüne sahiptir. Başlangıçta kullanıcı özel protokolle oluşturulmuş 32-bit ID kimliğini gönderir. Sunucu sistem bu kimlik numarasının kaydını kontrol eder ve mevcut ise kullanıcıya rastgele bir soru yöneltir. Her iki taraf sorunun cevabını bulmak üzere aynı algoritmayı çalıştırırlar. Kullanıcı bulmuş olduğu cevabı kaynağa gönderir. Sunucu kendi cevabı ile istemci cevabını karşılaştırır. Gerek görülürse ikinci bir soru sorabilir ya da güvenlik kontrollerinin yeterli olduğunu düşünerek sistemi açabilir. Burada kullanılan şifre algoritmaları da kullanıcıya özeldir.Önerilen her iki yaklaşım yazılım ve donanımı ile birlikte prototip olarak üretilmiştir. Sistemler PIC16F877A ve PIC16F628A mikrodenetleyicileri kullanılarak tasarlanmıştır. Maliyet ve boyut olarak efektif hale getirilmiştir. Tasarlanan sistemler günlük hayatta güvenlik gereksinimi olan ev, ofis-büro gibi birimlere güvenli/kayıtlı giriş amacıyla, otomobil immobiliser uygulamaları, PC ve diğer elektronik donanımlara yetkilendirilmemiş kişilerin erişiminin engellenmesi amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study a new IR-based remote control system is designed. This system, that is presented in this thesis, uses infrared frequency to communicate between the transmitter and receiver modules in a secure way. Application security is provided in two different designs. In the first design, it is used asynchronous communication system. In this system, one-time password (OTP) technique is used in the production of the code. This means that the password used is no longer valid. Algorithms are defined according to the user's identity. Thus, each registered user has a unique password generation algorithm.The second design is used in synchronous communication system. Both the source and the user has a transceiver (transmitter/receiver) module. Initially, the user (client) sends 32-bit ID created by a special IR protocol to source (server). The server system checks and if there is a record of this identification number, directs to the user a random question. The both sides run the same algorithm to find the answer of the question. Client sends the response that is obtained by the user algorithm to the server. The server compares its response with the answer of the client. If needed, the server can ask a second question or may think that security controls are enough, and opens the system. The encryption algorithms used here are spesific to the user.Both the proposed approach is produced with software and hardware together as a prototype. Systems are designed using the PIC16F877A and PIC16F628A microcontrollers. Design has been made effective as cost and size. The designed systems can be used in daily life in order to secured and registered login to units such as home or office, and to prevent unauthorized access of people to auto immobiliser applications, PCs and other electronic equipments.