Decision making approaches for software quality function deployment
Yazılım kalite fonksiyonu yayılımı için karar verme yaklaşımları
  1. Tez No: 287357
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ERTUĞRUL KARSAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yazılım endüstrisinin yaşadığı hızlı gelişmeler sonucunda yazılım kalitesinin iyileştirilmesi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Yazılım kalite fonksiyonu yayılımı (YKFY), müşteri beklentilerini karşılayan daha kaliteli tasarımlar oluşturmaya yardımcı bir yöntem olarak müşteri memnuniyetini enbüyüklemek amacıyla yazılım geliştirme sürecinde kullanılmaktadır. YKFY uygulamaları, genellikle, kalite evi olarak adlandırılan geleneksel kalite fonsiyonu yayılımı (KFY) yönteminin en yaygın kullanılan matrisinin uyarlamasından oluşmaktadır. Kalite evinin amacı müşteri memnuniyetini en büyükleyecek şekilde bir ürünün teknik özelliklerinin hedef değerlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada, müşteri beklentileri ile teknik özellikler arasındaki ilişkiler ve teknik özelliklerin kendi aralarındaki ilişkilerin belirlenmesinde bulanık regresyon yönteminden yararlanılmıştır. YKFY yönteminde varolan ilişkilerin içerdiği belirsizlik, bulanık regresyonu etkin bir araç haline getirmektedi. Bulanık regresyon sonucunda belirlenen parametreler kullanılarak, teknik özelliklerin hedef değerlerinin belirlenmesi için karar verme yaklaşımları önerilmiştir. Bulanık regresyon analizi ile elde edilen parametrelerin sadece merkez değerleri dikkate alınarak oluşturulan optimizasyon modeli, parametreleri bulanık şekilde içeren bulanık programlama modeli oluşturularak geliştirilmiş ve çözülmüştür. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra işletmenin diğer amaçlarının da dikkate alınması oluşturulan bulanık çok amaçlı karar verme modelleri (ÇAKV) ile mümkün olmaktadır. Çalışmada son olarak, geliştirilen yazılım ürünlerinin satışa hazır hale geldiklerinde müşteri isteklerini tam olarak karşılamasını amaçlayan, gelecekte meydana gelebilecek değişimlerin gözönünde bulundurulduğu yeni bir bulanık ÇAKV yaklaşımı önerilmektedir. Geliştirilen karar verme yaklaşımlarının uygulaması internet arama motoru tasarımı örneğiyle incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of software industry, improving software quality has gained increasing importance. Software quality function deployment (SQFD), as a technique for improving the quality of software development process to create products responsive to customer expectations, is used to maximize customer satisfaction. As a front-end technique, SQFD is an adaptation of the house of quality (HOQ), the most commonly used matrix in the traditional quality function deployment (QFD) methodology. The objective of the HOQ is to determine the target levels of engineering characteristics of a product to maximize customer satisfaction. In this work, fuzzy regression is used to estimate the parameters of functional relationships between customer needs and engineering characteristics and among engineering characteristics. The inherent fuzziness of relationships in SQFD modelling justifies the use of fuzzy regression. Then, decision making approaches based on fuzzy regression and optimization are proposed to determine the target levels of engineering characteristics. The crisp model which considers only the center value estimates from fuzzy regression is extended to fuzzy case by taking into account spread values of fuzzy parameters. Furthermore, the fuzzy multiple objective decision making (MODM) framework presented in this work enables to include other enterprise related objectives in the decision process. Finally, the fuzzy MODM approach is extended by considering future requirements to determine target levels of the new or improved software that meet customer needs at the time when the product reaches the market. A search engine quality improvement problem is presented to illustrate the application of the proposed approaches.