Zaman skalasında genelleştirilmiş integraller
Improper integrals on time scales
- Tez No: 287373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SEYYİT SEYYİDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır.Tezin birinci bölümünde zaman skalası üzerinde Riemann integrali ile ilgili temel tanım ve teoremler verildi.İkinci bölümde zaman skalasında Riemann integrali için ortalama değer teoremleri incelendi. Bu doğrultuda birinci ortalama değer teoremi, ikinci ortalama değer teoremi ? ve ikinci ortalama değer teoremi ?? incelendi.Üçüncü bölümde zaman skalası üzerinde birinci çeşit genelleştirilmiş integraller incelenerek tanım ve teoremler verildi.Dördüncü bölümde zaman skalası üzerinde birinci çeşit genelleştirilmiş integrallerin örnekleri incelendi.Beşinci bölümde zaman skalası üzerinde ikinci çeşit genelleştirilmiş integraller incelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.In the first chapter, the basic definitions and theorems are given related to Riemann integration.In the second chapter, mean value theorem for Riemann integration on time scales are investigated. Hence first mean value theorem, second mean value theorem ? and second mean value theorem ?? are given.İn the third chapter, improper integrals of first kind on time scales are investigated and definitions and theorems related to them are given.In the forth chapter, examples of improper integrals of first kind on time scales are given.In the fifth chapter, improper integrals of second kind on time scales are investigated.