1x1 Rib örgü yapısındaki karbon ve cam elyafından elde edilen hibrit kompozit yapıların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of hybrid composite materials made of carbon and glass fibers with 1x1 Rib knitted structures
- Tez No: 287372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sağladığı üstün özellikler ve hafifliği nedeniyle kompozit malzemelere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Farklı yapıdaki malzemelerin farklı şekil ve yöntemlerle birleştirilmesiyle çeşitli kompozitler üretilmektedir. Karbon ve cam elyafların kompozit alanında kullanımıyla ilgili birçok çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaktadır. Bu çalışmada ise karbon ve cam elyaflardan rib yapısında farklı sıklıklara sahip örme kumaşlar üretilmiş ve üretilen kumaşlar farklı dizilimlerle birleştirilerek hibrit kompozit yapılar elde edilmiştir. Üretilen kompozit yapıların mekanik özellikleri çekme ve kayma deneyleri ile incelenmiştir. Uygulanan testlerde kompozit malzemelere örme kumaşın çubuk yönü ve sıra yönü olmak üzere iki yönde kuvvet uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar grafik haline getirilmiş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Oluşturulan grafikler ve istatistikler sonucunda ise sıklık, kumaş dizilimi ve uygulanan kuvvet yönünün birbirleriyle olan ilişkileri ve kompozit malzemenin mekanik özelliklerine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for composite materials is increasing everyday because of provides superior features and light weight. By different materials combining different shapes and methods, various composites are produced. Studies about the use of carbon and glass fibers in field composite have been done. In this study, rib knit fabrics made of carbon and glass fibers are produced at different tightness value and fabrics, combined with different sequences were obtained from hybrid composite structures. Mechanical properties of composite structures were examined with tensile and shear tests. At tests, forces are applied to composites in two directions which are course direction and wale direction. The results obtained are turned into graphics and were statistically evaluated. As a result of the created graphs and statistics, thickness, fabric layout and applied force directions , relationships of eachother and the effects of composite materials mechanical properties are examined.This Master of Science thesishas been supported by the BAP unit of Uşak University.