Bacalı doğal taşınımlı yoğuşturucunun ev tipi soğutucuların performansına etkisi
Effect on the performance of household refrigerators condenser natural convective with chimney
- Tez No: 287410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küresel ısınmanın söz konusu olduğu günümüzde soğutma sistemlerine olan ihtiyaç artacaktır. Enerji kaynaklarının sınırlı olması, yenilenebilir enerji miktarının toplam enerji tüketimindeki payının az olması göz önüne alınırsa soğutma sistemlerinin performanslarının artırılmasının önemi kendiliğinden açığa çıkacaktır.İkinci bölümde yapılan çalışma üzerine bir literatür araştırması yapılmıştır.Üçüncü bölümde soğutma sistemlerinin genel karakteristikleri incelenmiş, bir soğutucunun elemanları tanıtılarak kısaca fonksiyonları açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca soğutucularda kullanılan ısı değiştiricileri incelenmiştir. Soğutucularda enerji tüketen bölümlerin tanıtıldığı üçüncü bölüm soğutma çevrimlerinin incelenmesiyle son bulmuştur.Dördüncü bölümde deney seti olarak kullanılan soğutma ünitesinin ana elemanları ile soğutma ünitesinde kullanılan ölçü aletlerinin tanıtımı ve özellikleri verildi. Deneysel çalışmalarının nasıl yapıldığı, ölçümlerin alınması esnasında nelere dikkat edildiği yine bu bölümde yer aldı. Bu bölümün sonunda doğal taşınım ile bacalı doğal taşınıma ait çizelge ve grafiklerin analizi yapıldı.Deney seti olarak kullanılan soğutma sistemi üzerindeki doğal taşınımlı telli-boru tip yoğuşturucunun performans testi yapılarak enerji tüketimi tespit edildi. Aynı soğutma sistemi yoğuşturucu üzerine özel bir aparat yardımıyla çeşitli boylarda baca konularak yapılan performans testleri ve enerji tüketimleri ölçüldü. Yoğuşturucuya baca konularak her bir baca için ayrı performans testleri ve enerji tüketimleri ölçüldü. Yoğuşturucuya baca konularak yapılan buharlaştırıcı performans testleri bu çalışmanın en belirgin özelliğini oluşturmuştur.Çalışma sonucunda, enerji tüketimi esas alındığında sistem yük altında çalışırken bacalı doğal taşınım doğal taşınımadan % 5, yüksüz çalışırken % 10 daha az enerji tüketmiştir.
Özet (Çeviri)
Need of refrigeration systems will be more important in today and the future, because of the global warmness. Improvement of the refrigeration systems performance is becoming more important. This is because of energy shortage and shortage of renewable energy. This forced people to use of the energy sources more important than usual.In the second chapter a literature search was performed on the study.In the third chapter, general characteristics of the refrigeration systems are examined. Main components of a refrigerator are introduced and their functions are briefly explained. In this chapter, general rules of heat exchangers using with refrigerators are examined. Also energy consumption devices of the refrigerators are introduced and Carnot refrigeration cycles are examined in the third chapter.In the fourth chapter, refrigeration unit used as an experiment set?s main components and measurement tools are introduced and their specialities are given. How experimental studies are done and how measurements are taken took place in this chapter. At the end of this chapter graphics and tables of natural convection and natural convection with chimney are analysed. Natural convection with chimney and natural convection?s graphics and table analysis are took place in this chapter.Wire-tube condenser on the refrigeration system chosen as an experimental set is tested and energy consumption is measured. The condenser on the same refrigeration system is equipped with a special apparatus and chimney with different length on the condenser is tested and energy consumption is taken. The greatest speciality of this work is using chimney on the condenser.As a result of this study, according to the energy consumption , natural convection with chimney is % 10 more effective than natural convection with no load and natural convection with chimney is % 5 more effective than natural convection with load.