Sıcaklık kontrollü güneş enerjili kullanım sıcak suyu hazırlama sisteminin deneysel analizi
The experimental analysis of temperature controlled solar water heater
  1. Tez No: 287411
  2. Yazar: HÜSAMETTİN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, sıcaklık kontrollü güneş enerjili sıcak su hazırlama sisteminin tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Sistemin tasarlanmasının amacı; teknolojik imkanların arttığı, ekonominin ve estetiğin ön plana çıktığı günümüzde çatılarda bulunan mevcut güneş enerjili sıcak su hazırlama sistemlerinin sıcak su depolama faktörünü değiştirmek, sistem verimini arttırmak ve çatılarda oluşan görüntü kirliliğini iyileştirmek olmuştur. Tasarımı ve imalatı yapılan sistemde; 40 °C, 45 °C, 50 °C, 55 °C ve 60 °C için su sıcaklığının kontrolü yapılarak sistem deneysel olarak analiz edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, ortalama aynı güneş radyasyonu değerlerinde sıcaklık kontrollü sistemin üretmiş olduğu su miktarının doğal dolaşımlı sisteme göre daha fazla olduğu; ayrıca veriminin de yüksek çıktığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, temperature-controlled design and manufacture of solar hot water heating system is made. The purpose of the design of the system, increase the technological possibilities of the economy, and aesthetics are in the forefront of solar hot water heating systems are available today in the roofs of hot water storage change factor, and the roofs of improving the efficiency of the system was to improve the visual pollution. Design and manufacture of the system; 40 ° C, 45 ° C, 50 ° C, 55 ° C and 60 ° C made the water temperature control system has been analyzed experimentally.. As a result of the experiments, the average solar radiation at the same temperature-controlled system that has produced more than the amount of water is a natural circulation system, as well as high when the yield was observed.