Video görüntülerinde hareket yoğunluğunun ve yönünün tespiti
Determination of motion intensity and direction on video sequences
- Tez No: 287415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH GÖRGÜNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hareketin yoğun olduğu ortamlarda insan hareketlerini izlemek güvenliği sağlamak bakımından önemlidir. Bu çalışmada bir kamera ile alınan video görüntülerindeki hareket yoğunluğunun hangi bölgelerde fazla olduğu ve hareketin yönü tespit edilmektedir. Geliştirilen yazılım sayesinde görüntülerde hareket tahmini algoritmaları kullanılarak hareket vektörleri çıkartılmıştır. Hareket vektörlerine göre hareketin yoğun olduğu yerler, k-means, görüntü bölütleme, en yakın komşu algoritmaları ve yarışmacı öğrenme ağı kullanılarak belirlenmiştir. Sisteme eklenen IP (Internet Protocol) kamera, geliştirilen yazılım tarafından otomatik olarak yönlendirilmekte ve hareketli topluluğun izlenmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Watching the human movements in environments where high motion intensity exists is important to provide safety. In this study, regions where high motion intensity exists and motion direction on video sequences taken by camera are determined. Using developed software, motion vectors have been created by using motion estimation algorithms on video sequences. According to motion vectors, regions where high motion intensity exists are determined by using k-means algorithm, image segmentation, nearest neighbour algorithm and competitive learning network. IP cam is driven automatic to track moving group of people by developed software.