Uzaktan erişimli parmak izi okuma cihazı tasarımı
Design of remotely accessible fingerprint reader device
- Tez No: 287414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH GÖRGÜNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde parmakizine dayalı kimlik doğrulama ve tanıma sistemleri geniş bir uygulama sahasına sahiptir. Parmakizi analizi, biyometrik tanıma yöntemleri arasında pratik ve güvenilir bir metot olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, GPRS (General Packet Radio Service) ağı ile internet üzerinden parmakizi tanıma işlemi yapabilen taşınabilir bir cihazın tasarımı gerçekleştirilmiştir. Cihaz genel olarak mikrodenetleyici, parmakizi sensörü, ekran ve GPRS modem birimlerinden oluşmaktadır. Bu cihaz, parmakizi sensöründen aldığı parmakizi görüntüsünü mikrodenetleyici ile sıkıştırmakta ve GPRS bağlantısı ile sunucu bilgisayara göndermektedir. Sunucu bilgisayarda parmakizi görüntüsü analiz edilmekte ve elde edilen sonuç tekrar parmakizi okuma cihazına gönderilmektedir. Okuma cihazına gelen bu sonuç, cihazın ekranında görüntülenmektedir.Bu çalışmada okuma cihazının tasarımına, karşılaşılan problemlere ve çözüm önerilerine ve cihazın başarımına yer verilmiştir. Tasarlanan cihaz parmakizi tanımaya dayanan ulusal güvenlik uygulamaları için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, personal identification and verification that use fingerprint analysis has a wide application area. Fingerprint analysis, as a practical and reliable methot, comes to the forefront among biometric identification methods. In this thesis study, a mobile device that can implement fingerprint identification using GPRS (General Packet Radio Service) over internet was designed. The device consists of a microcontroller, fingerprint sensor, display and GPRS modem units. It compresses fingerprint image taken from sensor and sends it to the fingerprint identification server through GPRS connection. The fingerprint is analysed on the server and yielding result is sent back to the device. That result is showed on the device display.In this thesis study, design of the device, the problems are met and solution recommendations and performance of the device are considered. The proposed device can be easily used in national security applications oritented on personal identication.