Prefabrike yapılarda kolon-temel birleşimlerinin deneysel oolarak incelenmesi
Study of column and socket foundation connection joint under simple unaxial bending
- Tez No: 287455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM PUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Prefabrike yapılarda yuvalı temeller sıkça kullanılmaktadır. Atölyelerde önceden hazırlanmış prefabrik beton elemanlar şantiyeye nakledilmekte ve kolonlar önceden yerinde dökme betonarme teknikle hazırlanmış temel yuvalarına monte edilmektedir.Çok açıktır ki, düşey yükler ve deprem ile rüzgâr etkilerinden kaynaklanan yatay yüklerin temel yuvasına doğru aktarılması yapı stabilitesi açısından oldukça önemlidir. Teknik literatürde bu konuyla ilgili sınırlı sayıda çalışma olması ve bu çalışmaların da birçok ön kabule dayanması sebebiyle belirli bir yuvalı temel bağlantı tipinin önerilmesi çok zordur.Bu çalışmanın temel amacı, gerçek monolitik kolon-temel bağlantısına en yakın davranışı sergileyen soket bağlantı tipini tespit etmektir. Bu amaçla 5 ayrı kolon-temel bağlantı tipi üzerinde çalışılmış ve bu çalışmalarda kolona çevrimsel yanal yük uygulayarak tek eksenli eğilme altında, kolon-temel soket bağlantı ara yüzündeki etkiler gözlemlenmiştir. Deneylerde kolonlara eksenel yük uygulanmamıştır. Elde edilen çevrimsel eğriler üzerinden monolitik bağlantıya en yakın sonuçları veren bağlantı tipi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Socket foundations are commonly used in precast constructions. Precast concrete components that are prepared beforehand are transported to build sites and columns are assembled to previously prepared socket foundations by the cast-in-place concrete technique.It is fairly obvious, that transferring vertical loads and horizontal loads which are generated by earthquake and wind effects to socket foundation is quite important in terms of the stability of structures. It is hard to suggest a specific type of socket foundation connection because there is not a sufficient number of study in this field in technical literature and moreover those studies rely on pre-acceptances.The main purpose of this study is to ascertain the type of socket connection which shows the closest behavior to real monolithic column-foundation connection. To this end, studies have been made on five different types of column-foundation connections and in these studies, results in column-socket connection interface were observed by applying cyclical lateral load under single axis bending. None axial load was applied on columns in experiments. The connection type which showed the closest result to monolithic connection was confirmed via cyclical graphs.