Prefabrike endustri yapılarının tasarımı onarım-güçlendirme ve maliyet karşılaştırılması
Design and retrofitting of industrial prefabricated structures with cost optimization
- Tez No: 166223
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
PREFABRİKE ENDÜSTRİ YAPILARININ TASARIMI ONARIM - GÜÇLENDİRMESİ VE MALİYET KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Ülkemizdeki endüstri yapılarının %70'i prefabrikasyon teknolojisi ile yapılmaktadır. Fakat 1998 Adana-Ceyhan ve 1999 Kocaeli depremlerinde meydana gelen hasarlar prefabrikasyon sistemlerinin gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada değişik dünya yönetmeliklerinin taranması, prefabrike yapıların tasarlanması, onarım-güçlendirme çalışmaları uygulamalı örneklerle depreme dayanıklı yapı sistemlerinin geliştirilmesine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma toplam altı bölümden teşkil edilmiştir. îlk bölümde prefabrikasyon ve prefabrikasyon sistemlerinin tanımı yapılmış, çalışmanın amacından ve izlenecek yoldan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, prefabrike yapı sistemleri daha derin bir bakış açısıyla irdelenmiş, avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Dahilinde ülkemizde ve dünyada uygulanmakta olan birleşimler ayrıntılarıyla ele alınmış, prefabrike sistemler depreme dayanıklı yapı tasarımı açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde, TDY'98, Amerikan deprem yönetmeliği (UBC'97) ve Avrupa Birliği deprem yönetmeliğindeki (Eurocode-8) prefabrike çerçeveli yapılar, depreme dayanıklı yapı tasarımı açısından araştırılmış bunun yanında bir örnek üzerinde tasarım deprem yükleri, bağlantılara gelen deprem yükleri ve göreli kat öteleme sınırlamalarının karşılaştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümde, tek katlı ters sarkaç tipi endüstri yapılan betonarme ve çelik karkas sistemler olarak tasarlanıp, yüksekliğin ve genişlemenin maliyetlere etkisi karşılaştırmalı olarak tetkik edilmiştir. İşte bu sebeple hangar yapısı önce kademeli olarak yükseltilmiş daha sonra yükseklik sabit tutularak çerçeve istikametinde aks aralıkları genişletilmiştir. Ayrıca prefabrike bir yapının öngermeli aşık, oluk, çatı kirişi, yerinde dökme soket temel, prefabrike kolon, bağlantı noktası hesaplan ayrıntılı olarak verilmiştir. Beşinci bölümde, prefabrike çerçeveli yapılarda meydana gelen hasarlar, sebepleri ve dikkate alınması gerekli hususlar üzerinde durulmuştur. Bunun yanında 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden etkilenmiş kısmi hasarlı prefabrike bir endüstri yapısının değişik güçlendirme seçenekleri üzerinde maliyet, yapım kolaylığı XV11ve deprem davranışı açısından mukayese yapılmış ve seçilen bir güçlendirme örneğinin tüm projeleri sunulmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ve değerlendirmeler tezin son bölümünde özetlenmiştir. XV111
Özet (Çeviri)
DESIGN AND RETROFITTING OF INDUSTRIAL PREFABRICATED STRUCTURES WITH COST OPTIMIZATION SUMMARY About 70% of construction are made of prefabricated technology in Turkey. But due to the damage occurred after the 1998 Adana-Ceyhan and 1999 Kocaeli earthquakes these prefabricated structure were obliged to be taken into consideration in detail. For this aim in this work several global codes were reviewed and some prefabricated structure were analyzed according to general retrofitting system used in different industries in Turkey. It is believed that this study will be a good trace for research and development in this type of structures. This study consists of six separate parts. In the first part the prefabrication systems and prefabricated structures are introduced in details. The aim is to show a systematic way to understand the general behavior of structures. In the second chapter, the prefabricated structure were taken into consideration in detail and showed their advantages and disadvantages. The connections and important regions used in general prefabricated structure around the world are also investigated in detail for earthquake resistant analysis. In the third chapter, the codes of prefabricated frame structure mentioned in TDY'98, UBC'97 and Eurocode-8 were used for earthquake resistant analysis and together with this an example has been analyzed for demonstration of results. In this example the design earthquake loads are used to find the internal forces on the connections and important region. The relative floor displacement limitations were into consideration for comparison too. In the forth chapter, the concrete and steel industrial structures of inverse pendulum types were analyzed for the effect of increase or decrease height and width in order to investigate the construction cost changes. At first an industrial building were designed for an increase in height step by step and then the height were kept constant and then the width were increased and analysis were repeated. The several portions of a prefabricated structure such as pre-cast beam, groove, roof beam, in place socket foundation, prefabricated column, connections were analyzed and investigated in detail. Finally in the last chapter, the causes of damages occurred on the prefabricated structures were investigated and the necessary matter things to be considered were xixalso taken into consideration. Moreover, an industrial prefabricated building, which was partially damaged during the 17 August 1999 Marmara earthquake were analyzed and various retrofitting method were investigated. The repair costs, feasibility and earthquake behavior of the structure were also investigated and all projects were presented. Results obtained from this study are discused and presented at the last section. xx