Yumuşak kat düzensizliği bulunan betonarme bir yapının TDY 2007'ye göre performans analizi
Review of the performance by TDY 2007 of a reinforced concrete structure including soft storey irregularity
  1. Tez No: 287507
  2. Yazar: TARIK OSMAN KARASU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİDDİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Deprem Bölgelerinde Yapılan Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY2007)'de yer alan performans analizi yöntemlerinden, doğrusal elastik yöntemlerden eşdeğer deprem yükü yöntemi ile doğrusal elastik olmayan yöntemlerden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılarak, ele alınan üç katlı ve düşey doğrultuda düzensizlik (B2 ? Yumuşak Kat) içeren binaların performans analizleri yapılmıştır. Analizlerin yapılmasında, SAP2000 programı kullanılmıştır.Yumuşak kat düzensizliği doğrultusunda ilk katı yükseltilmiş bina ele alınarak, dolgu duvar etkisinin yapının performansına etkisi incelenmiştir. Bu amaçla binalar, dolgu duvarsız, iki ve üçüncü katları dolgu duvarlı ve tüm katları dolgu duvarlı olarak tasarlanmıştır. Dolgu duvarlar, eşdeğer diyagonal basınç çubuğu olarak modellenmiştir. Dolgu duvar özellikleri, yapımında kullanılan malzemelerin mekanik ve geometrik özelliklerine bağlı olarak belirlenmiştir. Dolgu duvarlı binaların analizinde, eşdeğer çubukların performansının değerlendirmesi yapılmayıp; dolgu duvarın, kiriş ve kolon elemanların performansına etkileri araştırılmıştır.Analizler sonucunda elde edilen bina performans değerleri, kullanılan yönteme göre, kendi içlerinde karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, binalara yerleştirilen dolgu duvarların, bina performansını önemli ölçüde arttırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Out of the performance analysis methods partaking in the Turkish Earthquake Code ? Specification for buildings to be built in earthquake areas-2007 (DBYBHY2007), using the equiavelent earthquake load from linear elastic methods and the incremental equiavelent eathquake load from linear inelastic methods analysis have been done on three story buildings containing vertical direction structural irregularities (B2-Soft Story). SAP2000 program has been used performing the analysis.In line with soft story irregularity, undertaking a building with first floor raised, effect of the infill wall on the structure?s performance has been reviewed. With this purpose buildings were designed as non-infill walled, second and third floors infill walled and all floors infill walled. The infill walls were modeled as equiavelent diagonal compression bars. The properties of infill walls were determined depending on the geometric and mechanical properties of the materials used to form the model. In analysis of infill wall buildings, performance of the equiavelent diagonal compression bars wasn?t calculated; the effects of the infill walls on the performance of beams and coloumns were explored.Analysis of performance values obtained from the building, according to the method used, were compared among themselves. As a result of these comparisons, it is established that the infilled walls placed in buildings significantly increases the buildings performance.