Effect of soft story on seismic performance of reinforced concrete buildings
Betonarme binalarda yumuşak katın deprem performansına etkisi
  1. Tez No: 489495
  2. Yazar: VESİLE HATUN AKANSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, PROF. DR. HAKKI POLAT GÜLKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Gerçek yapılarda mükemmel düzenlilik oldukça nadir görülen bir idealleştirmedir ve hemen hemen her zaman düzensizdir. Yapısal düzensizlikler doğası gereği önemli ölçüde değişir ve teorik olarak tanımlamak oldukça zordur. Plan düzensizlikleri için yapılan araştırmalar ile karşılaştırıldığında, düşey düzensizlik bulunan yapıların yapısal davranışını tahmine yönelik yapılan araştırmaların sayısı azdır. Bu tarz yapıların deprem kuvvetleri altındaki davranışlarındaki belirsizliklerden dolayı mühendisler tasarımı güvensiz bulurlar. Binalarda belirlenen düşey düzensizlikler; kütle, dayanıklılık ve dayanım düzensizliklerinden kaynaklanmaktadır ve yapının dinamik davranışı tam olarak bu üç değişkenden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı; düşey düzensizlik bulunan yapıların, özellikle yumuşak kat için, sismik tepkilerini araştırmak, kod ve yönetmeliklerde tanımlanan yumuşak kat tanımlarının ne kadar etkin ve geçerli olduğunu araştırılmıştır. Tipik betonarme çerçeveler DBYBHY göre tasarlanmış binalardan seçilmiş ve yumuşak kat düzensizliği, referans çerçevelere tanımlanmıştır. Yumuşak kat düzensizlik tanımlamaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Real structures are almost always irregular, as perfect regularity is an idealisation that very rarely occurs. Structural irregularities may vary dramatically in their nature and, in principle, are very difficult to define. In comparison with research efforts dealing with horizontally irregular structures, studies aimed at predicting the behavior of structures with rough layouts in elevation are small in number. Due to drawbacks of irregular structures under seismic excitations, engineers are less confident to design these type of buildings. Vertical irregularities designated in buildings are due to many reasons such as strength, stiffness and mass irregularities and the dynamic behavior of the structures are related with those three parameters. The objective of this study is to carry out a comprehensive research to investigate the effect of vertical irregularities especially soft story on seismic response of structures and to examine efficiency and validity of code specified definitions of vertical irregularities. Typical RC Frames were selected from code designed buildings according to TEC 2007 and irregularities were introduced to reference (base case) frames. Definition of soft story irregularity was investigated.