Dış akış etkisinde akışkan taşıyan boruların dinamik davranışının modellenmesi
Numerical modelling of dynamic behavior of subsea pipes subjected to external and internal flow
  1. Tez No: 287509
  2. Yazar: SÜMEYYE SINIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÖKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Son yıllarda birçok araştırmacı akışkan taşıyan boru dinamiği problemini ele almıştır. Bu çalışmada da iki ucu mesnetli iç ve dış akış etkisi altındaki boru dinamiği problemi ele alınmıştır. Boru en kesiti sabit alınırken borunun dört farklı ortamda bulunduğu kabul edilmiştir, bunlar durgun su durumu, akıntılı ortam, dalgalı ortam ve akıntılı-dalgalı ortamdır. İçerdeki akışkan ideal akışkandır ve iç akış hızı zamanla değişmektedir. Boru statik olarak farklı mesnet şartları için Euler-Bernoulli kirişi olarak modellenmiştir. Borunun hareket denklemi elde edilerek Galerkin metodu ile adi diferansiyel denklem sistemine dönüştürülmüş ve bu adi diferansiyel denklem sistemi nümerik olarak çözülmüştür. Nümerik sonuçlar grafiklerde verilmiştir. Literatürde ilk kez B1, boru narinliği, kinematik viskozite ve dalga frekansı boyutsuz terimleri yeni tanımlanmıştır. Grafiklerde B1, boru narinliği, kinematik viskozite ve dalga frekansının sisteme etkisi zaman-deplasman ve zaman-Morison kuvveti grafikleri üzerinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many scientists are focused on dynamic behavior of fluid conveying pipes. This study also includes the dynamics on pipes, supported from two ends and due to both of internal and external flow. In the scope of external flow, the constant-diameter pipe is considered in marine environment covering in different sea motions as still waters, currents, waves, current and wave combinations. The internal flow relating to the fluid through the pipe is assumed as ideal and unsteady flow. The pipe is statically represented as the Euler-Bernoulli beam with different support. The equation of motion on pipe is developed depending on boundary conditions and its numerical analysis is performed by using the Galerkin method. Numerical results of vibration analysis are given in graphical form, some dimensionless terms such as B1, the slenderness, the kinematic viscosity and the wave frequency are newly defined and employed first time solving the mentioned equation. The figures contain the time-displacement and the Morison force-time graphics. In graphs, the effect of new dimensionless parameters, B1, the slenderness, the kinematic viscosity and the wave frequency on the Morison force and amplitude of the pipe are presented.