Malya Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen esmer sığırların süt ve döl verim özellikleri üzerine bir araştırma
A study on milk yield traits and reproductive traits of brown swiss cows at reared Malya State Farm
- Tez No: 287573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAPKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Malya Tarım İşletmesinde yetiştirilen Esmer sığırların süt ve döl verim özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada, 2000-2007 yıllarına ait toplam 2600 adet süt verim kaydı ve 5061 adette döl verim kaydı kullanılmıştır. Laktasyon süresi (LS), 305 günlük süt verimi (305 GSV), laktasyon süt verimi (LSV), kuruda kalma süresi (KKS), ilkine damızlıkta kullanma yaşı (İDKY), ilkine buzağılama yaşı (İBY), üreme etkinliği (ÜE), gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS), ilk tohumlama için geçen süre (İTGS), ilk tohumlamada gebe kalma oranı (İTGKO), buzağılama aralığı (BA) ve gebelik süresi (GS) özelliklerine ait en küçük kareler ortalaması sırasıyla; 310.5±2.2 gün, 5686±56 kg, 5933±74 kg, 87.6±2.0 gün, 519.7±5.7 gün, 820±7.4 gün % 90.8±0.5, 1.77±0.35 adet, 71.9±2.7 gün, % 61.8±1.1, 103.8±3.5 gün, 390.3±7.4 gün ve 277.5±2.4 gün olarak hesaplanmıştır. Laktasyon sırasının, laktasyon süt verimi (P0.05); buzağılama mevsiminin laktasyon süt verimi (P0.05); buzağılama yılının laktasyon süt verimi (P0.05) olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Malya Tarım İşletmesinde yetiştirilen Esmer ırkı sığırların süt ve döl verim özelliklerine ait değerler, kabul edilebilir sınırlar içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, milk yield traits and repruductive traits of Brown Swiss cows raised at Malya State Farm were investigated. A total of 2600 milk yield traits and 5061 reproductive traits records within the period from 2000 to 2007 of Brown Swiss cows raised at the farm were used. Average, lactation period, 305 d milk yield, lactation milk yield, dry period, first breeding age, first calving age, reproductive efficiency, number of insemination per gestation, first conception period, gestation rate at first conception, calving interval, gesatation length were found as, ; 310.5±2.2 d, 5686±56 kg, 5933±74 kg, 87.6±2.0 d, 519.7±5.7 d, 820±7.4 d, 90.8±0.5%, 1.77±0.35, 71.9±2.7 d, 61.8±1.1%, 103.8±3.5 d, 390.3±7.4 d and 277.5±2.4 d respectively. The effects of lactation number on lactation milk yield (P0.05); the effects of calving season on the lactation milk yield (P0.05). In conclusion, data of milk yield traits and reproductive traits of Brown Swiss in reared Malya State Farm herd were determined within reasonable ranges.