TiO2 ile suların fotokatalitik dezenfeksiyonu
Photocatalitic disinfection of waters by TiO2
- Tez No: 287609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Güneş enerjisi, su ve atık su arıtımı alanında uygulama alanı bulan bir enerji türüdür.Doğal (güneş) veya yapay bir kaynaktan elde edilen UV ışınları ve Titanyum dioksit(TiO2) gibi yarı iletken katalizörler ile kirleticilerin parçalanıp yok edilmesinefotokatalitik proses denilmektedir. Bu fotokatalitik (FK) prosesin uygun elektrikalanıyla birleştirilmesiyle fotoelektrokatalitik (FEK) prosesler elde edilmektedir vebu teknolojideki uygulamalar giderek artmaktadır.Bu çalışmada, TiO2 nanopartikülleri kullanılarak suların arıtımı ve dezenfeksiyonuaraştırılmıştır. Deneylerde ticari TiO2 olan Degussa P25, bakteri olarak daEscherichia coli (E.coli) kullanılmıştır.Dört farklı yöntemle camlar kaplanmıştır. Kaplanan camların fotoakımlarıölçülmüştür. Bu camların antimikrobiyal etkisi araştırılmıştır.Degussanın E.coli üzerindeki antimikrobiyal etkisine bakılmıştır. Kalsiyum,magnezyum, klor ve karbonatın degussanın antimikrobiyal aktivitesine etkisi olupolmadığını incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is a kind of energy that can find application areas in water andwastewater treatment. Destruction of pollutants by UV-ray supplied from natural(sun) or artificial sources and semi conducter catalysts like TiO2 is calledfotocatalitic process. Fotoelectrocatalitic processes are obtained by combiningfotocatalitic process with proper electrical field and application of this newtechnology is spreading.In this study, treatment and disinfection of water by using TiO2 nanoparticles wereinvestigated. In experiments as commercial TiO2 Degussa P25 was used andEscherichia coli (E.coli) used for disinfection experiments.Glasses are coated with four different methods. Photocurrents of coated glasses weremeasured. Antimicrobial effects of these glasses were investigated.Antimicrobial effects of Degussa on E.coli were examined. Calcium, magnesium,chloride and carbonate were investigated whether the effect of the antimicrobialactivity of degussa.