Isaac Newton'un darphane çalışmaları ve etkileri
Isaac Newton?s works at the royal mint and the efects of his works
  1. Tez No: 287649
  2. Yazar: EROL ORTABAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET KAMİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tarihi sürece bakıldığında bilim dünyasını en çok etkilemiş kişilerin başında Isaac Newton gelmektedir. 1642-1727 yılları arasında yaşayan Newton'un bilim adamı kimliği önplana çıkmakla birlikte ömrünün yaklaşık 30 yılını İngiliz Kraliyet Darphanesi (Royal Mint at London Tower)'nde geçirmiştir. 1696 yılında muhafaza müdürü olarak göreve başlayan Newton dört yıl sonra darphane müdürü olmuş ve vefatından kısa bir süre öncesine kadar bu görevi sürdürmüştür.Newton'un Kraliyet Darphanesi'nde görevde bulunduğu dönem iktisadi düşünce olarak merkantilist düşüncenin Avrupa'da ülke ekonomilerine yön verdiği bir dönemdir. Ülkelerin para sistemlerinin madeni para sistemlerine dayalı bulunduğu söz konusu yüzyıllarda para sistemi ile ilgili kronik sorunlar kalpazanlık ve altın ve gümüş paritesindeki değişikliklerdir.Newton'un Kraliyet Darphanesi'nde görev aldığı ilk yıllardaki en büyük uğraşı kalpazanların yakalanmasıdır. Darphane Müdürü olduğu dönemde ise altın ve gümüş paritesindeki değişimlerden kaynaklanan ve İngiltere'den gümüş paraların çekilmesine yol açan sorunlara çözüm aramıştır. Newton'un darphane müdürlüğü sırasında yazılan çoğunluğu altın gümüş paritesinden kaynaklanan sorunlara odaklanan 13 adet rapor bulunmaktadır. Yapılan önerilere rağmen altın-gümüş paritesinin tutturulamamasından dolayı İngiltere para sisteminden gümüş paraların çıkışı önlenememiş, İngiltere mecburi olarak altın standardına doğru evrilmiştir.
Özet (Çeviri)
Isaac Newton is one of the most influential people in the world of science in history. Lived from 1642 to 1727, his scientist identity was always in the forefront; but he spent about 30 years of his life working at the Royal Mint at London Tower. He started his career as the warden of the Royal Mint in 1696 and became the master of the Mint four years later. He occupied this position until shortly before his death.Mercantilist ideas shaped economies of European countries during the period in which Newton served at the Royal Mint. During that time, in which countries had coin based monetary systems, the most important problems of monetary systems were counterfeiting and changes in the gold-silver parity price.Newton spent much of his time catching counterfeiters in his earlier years at the Royal Mint. When he was the master of the Mint, he worked on solving problems stemming from changes in the gold-silver parity price and shipping of silver out of the country as a result of these problems. There are 13 reports during his master of the Mint, most of which focused on problems related to the gold-silver parity price. Despite the proposals made, exports of silver from the United Kingdom could not be prevented due to the fact that gold-silver parity price was not set properly, and the United Kingdom had to evolve towards the gold standard.