Stanislavski'nin Fiziksel Eylemler Yöntemi'nde 'eylem'in doğasına 'fizik'sel bir yaklaşım: Newton'un hareket yasaları
A 'physical' approach to the nature of 'action' in Stanislavski's Method of Physical Actions: Newton's laws of motion
- Tez No: 955268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KANDEMİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rejisörlük Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
19. yüzyılın getirmiş olduğu bilimsel gelişmelerin tüm sanat alanlarına yansıdığı kabul edilen bir gerçektir. Bu gelişmelerin tiyatro sanatı üzerinde pek çok etkisi olmuş ve özellikle oyunculuk sanatı bilimsel gelişmelerin yansıdığı en önemli ayak olmuştur. Oyunculuğu bilimsel temeller üzerinden tasarımlayan ve oyunculuğa dair ilk kuram ve uygulama önerilerini geliştiren kişi ise Konstantin Stanislavski'dir. Stanislavski'nin ortaya koymuş olduğu 'Fiziksel Eylemler Yöntemi' kendisinden sonra gelen uygulamacılara kaynak teşkil etmiştir. Sistem olarak da adlandırılan bu yöntem birçok uygulamacı tarafından ele alınmakta ve yöntemin katmanları açıklanmaya çalışılmaktadır. Tiyatro alanı içinde yapılan teorik açıklamalar ve pratik uygulamaların sistemi anlamaya ne kadar yeteceği akıllara şu soruyu getirmiştir: Bilim eliyle yaratılmış bir oyunculuk sistemini bilimin kendisiyle açıklamak mümkün müdür? Bu sorudan hareketle çalışmanın amacı, Stanislavski'nin Fiziksel Eylemler Yöntemi'nin Isaac Newton'un hareket yasalarıyla açıklanması olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma modelinin kullanıldığı çalışmada, alan yazım taraması yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise nitel araştırmada veri toplama yöntemlerinden belge incelemesi yapılarak, verilerin analizi nitel veri çözümleme tekniklerinden betimsel analiz şeklinde düzenlenmiştir. Stanislavski'nin 'Fiziksel Eylemler Yöntemi' ve 'Newton'un Hareket Yasaları' evren ve örneklemi olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an accepted fact that the scientific developments brought by the 19th century were reflected in all areas of art. These developments had many effects on the art of theater, and especially the art of acting was the most important pillar on which scientific developments were reflected. The person who designed acting on scientific foundations and developed the first theory and application suggestions for acting was Konstantin Stanislavsky. The 'Physical Actions Method' that Stanislavsky put forward became a resource for the practitioners who came after him. This method, also called the system, is being addressed by many practitioners and the layers of the method are being tried to be explained. The question of how much the theoretical explanations and practical applications made within the field of theatre are sufficient to understand the system has come to mind: Is it possible to explain an acting system created by science with science itself? Based on this question, the aim of the study was determined as the explanation of Stanislavsky's Method of Physical Actions with Isaac Newton's laws of motion. In the study where the qualitative research model was used, a literature review was conducted. As a data collection tool, document review was conducted as one of the data collection methods in qualitative research, and the analysis of the data was organized as descriptive analysis from the qualitative data analysis techniques. Stanislavsky's 'Method of Physical Actions' and 'Newton's Laws of Motion' were selected as the universe and sample.