Milletlerarası Tahkim Hukukunda deliller
Evidence in International Arbitration
- Tez No: 287660
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ÖZTEKİN GELGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Devlet mahkemeleri yanında uyuşmazlıkların çözümü için en sık başvurulan yargılama türü olan tahkim, irade özerkliği prensibi üzerine kuruludur. Taraflar irade özerkliği prensibi uyarınca tahkim yargılamasına uygulanacak usulü tahkim yeri hukuklarına veya kurumsal tahkim kurallarına atıf yapmak suretiyle belirleyebileceklerdir. Delillerin toplanması, sunulması ve delil türleri de tahkim yargılaması usulünün bir parçasını oluşturmaktadır. Tahkim yeri hukuklarının ve kurumsal tahkim kurallarının getirdiği düzenlemeler, bağlı oldukları hukuk sistemine göre farklı olabilmektedir. Çalışmamız, tahkim yeri hukuklarının ve kurumsal tahkim kurallarının milletlerarası tahkim hukukunda delillere ilişkin getirdikleri düzenlemelerin incelenerek milletlerarası tahkim uygulaması ışığında nasıl şekillendiği sorusunun cevabını aramaktadır.
Özet (Çeviri)
Parties? autonomy to determine arbitral procedure is one of the most fundamental characteristics of international arbitration. The conduct of the proceedings in international arbitration is largely governed by party-autonomy. Most arbitration statues and arbitration rules include a provision giving parties the freedom to determine the rules for taking of evidence.Few provisions in arbitration rules, and even less in national arbitration statutes deal with the taking of evidence by and before arbitral tribunals. When it comes to the taking of evidence and evidence in international arbitration, it is so obvious that there are differences between Common Law and Civil Law legal systems. For these reasons, this study attempts to review these different regulations concerning evidence in international arbitration, also addressing the differences of various legal systems.