Türkiye'deki nadir eser kütüphanelerinde sayısallaştırma ve Süleymaniye Kütüphanesi uygulamaları
Digitization in the turkish rare book libraries and applications in the Süleymaniye Library
  1. Tez No: 287668
  2. Yazar: EBUBEKİR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. NİHAL SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bin yılı aşkın süreden beri elle yazılmış kültür mirasımızı bünyesinde barındıran kütüphanelerimiz, medeniyetimizin kalbidir. Kütüphanelerimizde bulunan eserlerin elektronik kopyalarını bilgisayar ortamına taşıdığımızda birçok avantaj elde etmiş olacağız. Bunun birincisi, eserlerin depolarda uygun ortamlarda kaldığı için çevre koşullarının değişmesinden ve kullanımdan kaynaklanan tahribata maruz kalmayacak olmalarıdır. İkinci husus, araştırmacının istediğini çok kısa zamanda bulabilme ve istediği eserlerin kopyalarını kısa zamanda önceki yıllara göre çok daha uygun fiyatla elde etme imkânına sahip olmasıdır. Ayrıca sayısal kopyalar kütüphanelerdeki eserlerin tescil ve tespitinin yapılmasında, hırsızlık vb. durumlarda delil olarak kullanılabilecektir.Bu çalışmada Türkiye'deki nadir eser kütüphanelerinde `sayısallaştırma uygulamaları', yapılan anket çalışması ve şifahi görüşmelerle araştırılmış, Süleymaniye Kütüphanesi ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve uygulamalarda tespit edilen duruma göre öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our libraries preserving our cultural heritage of over one thousand years old manuscripts are the pillars of our civilisation. We will have so many advantages when we store our library collections in digital formats. The first advantage of this is that the books in the collections would not harm from poor storage conditions and repeated use. Secondly, the user would be able to search the entire collection within minutes and access the materials and copy them in return for more affordable prices than ever before. Additionally, digital libraries would make way for an easy identification and recording of the book collections and provide safety in case of theft to serve as evidence.In this study, the applications concerning the digitization in Turkish Rare Book Libraries have been analysed with the help of oral interviews and a survey work. A detailed research has been carried out with regard to the Süleymaniye Manuscript Library and some suggestions made concerning the digital applications.